Usamodzielnić się, zdobyć doświadczenie i zarobić na wymarzone wakacje - choć uczniowie zakończyli dziś naukę, część z nich szuka pracy. W których branżach szukać zatrudnienia i czy lepiej zostać na miejscu, czy udać się za granicę?
Młodzież coraz chętniej podejmuje pracę w wakacje - przekonują eksperci. Tylko od początku czerwca do Młodzieżowego Biura Pracy w Katowicach zgłosiło się ponad 300 osób z chęcią podjęcia zatrudnienia. - Coraz częściej wybierają rynek lokalny, a zatrudnienie podejmują na dłuży okres np. 1 miesiąca - mówi Anna Stokłosa, pośrednik pracy Młodzieżowego Biura Pracy w Katowicach:
Warto dodać, że osoby, które zamierzają podjąć pracę po raz pierwszy mogą udać się do Młodzieżowego Centrum Kariery w Katowicach i bezpłatnie skorzystać z pomocy w przygotowaniu CV.
Hotelarstwo, gastronomia i turystyka - to branże, w których szczególnie w wakacje potrzeba rąk do pracy. - Coraz częściej prace sezonowe podejmują też osoby poniżej 18 roku życia - mówi dr Jarosław Wąsowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Stopa bezrobocia wśród młodych osób wynosi nieco ponad 10 %. Dla porównania kilkanaście lat temu było to ponad 45%.
A czy młodzież z naszego regionu myśli o podjęciu wakacyjnej pracy?
Młodzież może szukać pracy m.in. za pośrednictwem Młodzieżowych Biur Pracy lub Agencji Pracy Tymczasowej. To czy dana agencja działa legalnie można sprawdzić na stronie www.kraz.praca.gov.pl.
Słuchaj więcej: Jarosław Wąsowicz z UE w Katowicach o pracy sezonowej w wakacje