To nie koniec zmagań o Kartę Nauczyciela – mówił w Radiu eM Lesław Ordon z oświatowej „Solidarności”. Sejm przyjął cztery dni temu nowelizację części zapisów tej ustawy. Jutro koniec roku szkolnego.
– Teraz czekają nas negocjacje zapisów dotyczących sposobu naliczania wynagrodzeń – mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. Na razie Sejm przyjął zapisy wprowadzające m.in. minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł, a także jednorazowe świadczenie 1000 zł dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nowelizacja zniosła też obowiązkowe dokonywanie oceny pracy nauczycieli, co postulowała „Solidarność”.
Gość Radia eM zaznaczył, że zdaniem prawników współpracujących z „Solidarnością” nie powinno być wątpliwości, czy dodatek za wychowawstwo obejmie też pracowników przedszkoli. Takie wątpliwości w sprawie nowelizacji podnosi Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Lesław Ordon zauważył, że emocje nauczycieli po strajku ustąpiły wysiłkowi, który w czerwcu pochłaniał ich w związku z klasyfikowaniem uczniów pod koniec roku szkolnego. Jednak dodał, że wielu szuka możliwości ucieczki od szkolnej rzeczywistości np. na wcześniejszą emeryturę.
Przewodniczący oświatowej „S” na Śląsku obarczył samorządy lokalne winą za brak miejsc w szkołach średnich dla podwójnego rocznika uczniów. Przypomniał, że miały dwa lata na przygotowanie dla nich miejsc.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.