107,6 FM

Nowy biskup drohiczyński

Bp Piotr Sawczuk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został w poniedziałek mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Jednocześnie papież przyjął rezygnację z posługi biskupa drohiczyńskiego bp. Tadeusza Pikusa z powodów zdrowotnych - poinformowało PAP biuro prasowe episkopatu Polski.

Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w poniedziałek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Bp Pikus pozostanie administratorem diecezji drohiczyńskiej do czasu objęcia jej przez jego następcę.

Nowy biskup diecezji drohiczyńskiej Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w Kornicy w woj. mazowieckim. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1981 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej i otrzymał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura. Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie napisał i obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym KUL, uzyskując w 1988 r. tytuł magistra teologii.

W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego). Uwieńczył je w 1996 r. obroną rozprawy doktorskiej pt. "Communicatio in sacris w kanonicznym prawie karnym". Napisał ją pod kierunkiem ks. prof. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego.

W diecezji siedleckiej ks. Sawczuk jest od 1993 r. sędzią w Sądzie Biskupim. Wcześniej pełnił tam urząd notariusza (1989-1990). W latach 1996-2003 był notariuszem kurii diecezjalnej. Od 2003 r. jest kanclerzem kurii diecezjalnej w Siedlcach, a od 2009 r. również wikariuszem generalnym. Od 1996 r. wykłada prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Ks. Sawczuk był zaangażowany w prace II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat biskupów siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w rozwiązywaniu bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich. Był m.in. szafarzem sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.

W 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a od 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły. W 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości. W 2013 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Ottana.

Biskup nominat jest autorem publikacji "Kornica - dzieje pisane krwią i kredą", poświęconej 100-leciu powstania jego rodzinnej parafii oraz wielu artykułów w "Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich" i w tygodniku diecezjalnym "Podlaskie Echo Katolickie" oraz "Echo Katolickie". Jest też autorem artykułu "Dziesięć lat w służbie Kościoła siedleckiego", który opublikowano w wydanej w 2012 r. księdze jubileuszowej dedykowanej bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznicę sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej.

Diecezja drohiczyńska, którą obejmie bp Sawczuk, liczy 250 tys. mieszkańców, w tym 182 tys. katolików. Jest w niej 98 parafii, w których posługuje 266 księży diecezjalnych i 17 księży zakonnych.

Biskup Pikus do diecezjan

W komunikacie do diecezjan bp Pikus poinformował, że 1 września 2019 roku kończy 70 lat. W czerwcu tego roku minęła 38. rocznica jego posługi kapłańskiej, zaś 8 maja 20 lat posługi biskupiej. "Przez 15 lat posługiwałem jako biskup pomocniczy w Archidiecezji Warszawskiej i w tym roku, 25 maja, minęło 5 lat mojej posługi jako ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej" - napisał biskup.

"Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogorszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem. Zdałem sobie sprawę, że to ogranicza wyraźnie moje możliwości we właściwym wypełnianiu urzędu biskupa diecezjalnego. W związku z tym, po rozeznaniu medycznym oraz długiej modlitwie przebywania przed Bogiem, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego i przejście na wcześniejszą emeryturę" - napisał w komunikacie bp Pikus.

Dodał, że postępowanie to pozostaje w zgodzie ze słowami i z duchem Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym czytamy: "Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu".

"Tak też się stało. Po skierowaniu prośby 18 września 2018 roku, otrzymałem 16 października 2018 roku informację z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, że Ojciec Święty Franciszek, po zapoznaniu się z przedłożeniem i po dokonaniu stosownej konsultacji, przyjął rezygnację formułą nunc pro tunc. Papież Franciszek w podjętej decyzji zaznaczył też, że prosi, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy. Po upływie czasu oczekiwania został wyłoniony mój następca. Bardzo proszę o życzliwe przyjęcie mojego następcy biskupa Piotra Sawczuka, biskupa pomocniczego Diecezji Siedleckiej, który został posłany do naszej Diecezji przez następcę Piotra apostoła, papieża Franciszka. Ojciec Święty zleca mi posługę biskupią w charakterze Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę" - głosi komunikat bp. Pikusa.

Hierarcha dziękuje w nim Panu Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za 5 lat posługi biskupiej w Diecezji Drohiczyńskiej oraz za wszelkie otrzymane łaski. "Moją wdzięczność wyrażam ks. Biskupowi P. Antoniemu Dydyczowi, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i całej rodzinie diecezjalnej za wszelkie dobro i każdy wyraz życzliwości oraz współpracy w zbawczej posłudze. Dziękuję też duchowieństwu i wiernym Cerkwii Prawosławnej za życzliwość, dobre relacje i pokojowe współistnienie. Jeśli kogoś uraziłem – bardzo przepraszam" - napisał w komunikacie bp Pikus.

Bp Tadeusz Pikus jako biskup drohiczyński posługiwał przez 5 lat. Jest znany m.in. z działalności ekumenicznej. W Konferencji Episkopatu Polski przez szereg lat pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Był również przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu oraz pełnił funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów.

« 1 »
TAGI:

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy