Bp Andrzej Iwanecki: Nie idziemy przeciw, ale idziemy za: życiem, rodziną, za wartościami. Za szczęśliwym życiem dla wszystkich.
Z placu Wolności w Zabrzu w kierunku krzyża papieskiego na osiedlu Kopernika wyruszył marsz dla życia i rodziny. Wśród uczestników obecny był bp Andrzej Iwanecki, który przed wyjściem przypomniał wydarzenia z 15 i 17 czerwca 1999 roku, czyli niedoszłą, a potem niespodziewaną wizytę Jana Pawła II w Gliwicach.
Zobacz także: Papieski serwis specjalny
– Tam papież nas pochwalił, ludzi mieszkających na Śląsku – za wierność Bogu, Kościołowi i jego pasterzom, za wierność przykazaniom. Pochwalił nas tam! A ja pytam i będę pytał jeszcze na Mszy świętej: Czy mógłby pochwalić nas dzisiaj? – mówił do zgromadzonych bp Andrzej Iwanecki. – Niech nasze zaangażowanie i obecność będą pozytywną odpowiedzią na to pytanie. Każdy z nas idzie, bo jest o tym przekonany. I to, co słyszymy od początku: nie idziemy przeciw, ale idziemy za: życiem, rodziną, za wartościami. Za szczęśliwym życiem dla wszystkich, dla siebie nawzajem.
Podobnie jak wczoraj na placu Krakowskim, również w Zabrzu rozdano chusty, które zostały po pielgrzymce papieża do Gliwic.
Marsz wchodzi na ostatnią prostą do kościoła i krzyża papieskiego. Klaudia Cwołek /Foto GośćZabrzański marsz dla życia i rodziny włączony został w obchody tamtego wydarzenia, a uczestnikom w drodze towarzyszyło nauczanie Jana Pawła II o rodzinie i najbardziej popularne cytaty z jego pielgrzymek do Polski. Nagrania przemówień, w tym także spontaniczny dialog z wiernymi na lotnisku w Gliwicach, prezentował Krzysztof Wieczorek, który 20 lat temu dyżurował w Radiu Puls w pamiętną noc 16 czerwca.
Po dojściu do krzyża papieskiego uczestników marszu przywitał ks. Andrzej Mikuła, proboszcz parafii św. Wojciecha, który również odegrał ważną rolę na gliwickim lotnisku podczas przygotowań do przylotu papieża, a potem postarał się, żeby krzyż z papieskiego ołtarza trafił do jego parafii, gdzie z czasem powstał park im. Jana Pawła II.
Krzyż – co dziś przypomniał proboszcz – 20 lat temu poświęcił w tym miejscu bp Jan Wieczorek, dokładnie w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 1999 roku. A 10 lat temu ks. Andrzej Mikuła z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik posadzili żołędzie, poświęcone przez Jana Pawła II, z których wyrósł dąb stojący niedaleko krzyża.
Wspólne zdjęcie na zakończenie. Klaudia Cwołek /Foto GośćMarsz był wspólnym przedsięwzięciem różnych wspólnot, a w jego organizację włączyły się osoby także spoza tego miasta. Po nim w kościele św. Wojciecha bp Andrzej Iwanecki przewodniczył Eucharystii w intencji obrony życia i rodziny, a później rozpoczął się festyn z koncertem zespołu niemaGOtu.