Posłowie z sejmowej podkomisji ds. polityki energetycznej UE rozmawiali o tym 320 metrów pod ziemią w kopalni "Guido" w Zabrzu.
Na wyjazdowym posiedzeniu w Zabytkowej Kopalni Guido, na poziomie 320 m pod ziemią, obradowali posłowie z podkomisji nadzwyczajnej ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej.
W możliwie najbardziej odpowiednim do tego miejscu posłowie rozmawiali o projektach mogących wspomóc transformację regionów górniczych w związku z dotyczącą tej kwestii inicjatywą Komisji Europejskiej oraz o identyfikacji samych projektów na terenie Górnego Śląska i Zagłębia.
W spotkaniu wzięli udział m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister środowiska i główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek oraz władze samorządowe, przedstawiciele związków zawodowych, instytutów naukowych i organizacji pozarządowych.
Jak zapowiedziała przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE (w ramach której działa ww. podkomisja) poseł Izabela Kloc, jej członkowie zwrócą się do rządu z postulatem powołania spółki zajmującej się rewitalizacją i rekultywacją terenów zdegradowanych. Problem ten obserwowany jest szczególnie w regionach górniczych.
Przewodnicząca komisji zaznaczyła, że powołanie "operatora rewitalizacji" jest szczególnie istotne w kontekście przygotowań do realizacji w woj. śląskim projektów w ramach platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji, utworzonej z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Zgłaszane projekty mogą dotyczyć trzech głównych obszarów: restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń tak, aby możliwe było posadowienie tam innych, przyszłościowych z punktu widzenia regionów i miejsc pracy gałęzi przemysłu.
- Rzeczywiście, dzisiaj pewną trudnością jest koordynacja tych działań rewitalizacyjnych. Instytucji zaangażowanych w ten proces - od Skarbu Państwa po jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, stronę społeczną - jest bardzo dużo. Potrzeba takiego operatora, który [popchnie] te procesy rewitalizacyjne na nową ścieżkę szybkiego działania - mówiła I. Kloc.
Również inni uczestnicy posiedzenia, jak np. dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk czy Adam Gorszanów z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, wskazywali na występujące w Polsce znaczne rozproszenie źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć.
Natomiast - jak zapowiedział Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - działający przy zarządzie województwa regionalny zespół dla inicjatywy regionów górniczych oceni 32 nowe projekty dotyczące zdegradowanych terenów pogórniczych. Projekty te zgłoszono przed ich ewentualną prezentacją Komisji Europejskiej.