Po ceremoniach wielkopiątkowych znajdująca się tutaj figura Pana Jezusa jest namaszczana olejkami z Ziemi Świętej. A w Wielką Sobotę ludzie przez cały dzień przychodzą na modlitwę.
Kaplica, wybudowana na wzór kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie stoi w Potępie od 1672 roku. Jest to wotum dziękczynne hrabiego Georga Leonharda de Colonny, pana okolicznych ziem, który w czasie polowania został zaatakowany przez watahę wilków i udało mu się uratować.
Tak jak w Ziemi Świętej, kaplica składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze, większe to tzw. przedsionek anioła, gdzie gromadzą się wierni. Z niego przechodzi się do mniejszego pomieszczenia – komory grobowej bez naturalnego światła, w której kapłan odprawia Mszę św.
Figura Pana Jezusa w grobie. Klaudia Cwołek /Foto GośćPod mensą ołtarzową umieszczono figurę przedstawiającą Jezusa spoczywającego w grobie. Figura jest drewniana, polichromowana, wielkości zbliżonej do naturalnej postaci. W kaplicy jest tabernakulum z obecnym stale Najświętszym Sakramentem, regularnie odprawiane są tutaj Msze. W ołtarzu jest obraz Pana Jezusa i pieta. Umieszczone tutaj zostały także współczesne relikwie błogosławionych męczenników z Pariacoto, a na ścianach wiszą obraz św. Medarda, czczonego w okolicy, oraz Droga Krzyżowa.
Cecylia Kopyciok od 18 lat codziennie rano otwiera, a wieczorem zamyka kaplicę. Klaudia Cwołek /Foto GośćCzytaj także: Prawie jak w Ziemi Świętej.