107,6 FM

Wielki Piątek. Na czym polega post ścisły?

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku – obok Środy Popielcowej – w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy - przypomina rzecznik episkopatu Polski - ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Co oznacza post ścisły w Wielki Piątek? W praktyce, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18. do 60. roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia). Tłumaczy ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy:

Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia.

Post w Wielki Piątek to sposób udziału w tajemnicy męki Chrystusa. Jak tłumaczy ks. Grzegorz Strzelczyk - podjęcie postu ma wymiar symboliczny i duchowy:

Do południa w większości kościołów odprawiane są ostatnie drogi krzyżowe. Przez cały dzień natomiast obowiązują niepisane zasady znane chrześcijanom od najmłodszych lat:

W Wielki Piątek nie ma Mszy Świętej. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja. Tego dnia rozpoczyna się coroczna Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Słuchaj także: Bp Marek Szkudło w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej: Eucharystia to godzina zadań

Czytaj także: Wielki Piątek: Co dzieje się z Jezusem? Co przeżywamy w liturgii?

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy