Zakończył się kolejny kwartał prac nad pionierskim projektem cyfrowym archidiecezji lubelskiej. Celem jest powstanie całościowej platformy administracyjnej i duszpasterskiej.
Projekt, zdaniem osób odpowiedzialnych za jego koordynację, ma pozwolić Kościołowi w archidiecezji lubelskiej, ale także na terenie województwa lubelskiego, wejść na zautomatyzowany i cyfrowy poziom zarządzania. Środki unijne pozyskane przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie mają posłużyć do zbudowania nowoczesnego i profesjonalnego systemu. - Projekt opiera się na kwocie ponad 18 mln zł z czego 85 proc. dofinansowała Unia Europejska - wyjaśnia ks. Jakub Olech, sekretarz Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Projekt rozpoczął się 1 lipca 2018 r., a zakończy się w maju w 2021 r.
- Mamy za sobą kilka elementów związanych z silnikiem systemu. Wypracowanych struktur jeszcze na zewnątrz nie widać, ponieważ są to wewnętrzne, zaawansowane prace informatyczne. Pracujemy nad fundamentami. Oznacza to, że przygotowywane jest fizyczne miejsce na serwerze oraz uruchamiany jest zestaw komponentów, które zapewnią sprawne działanie aplikacji czy baz danych. Ruszyła strona startowa kosciol.app, gdzie będzie furtka do systemu, tam też pojawiać się będą kolejne informacje o postępach w realizacji projektu - tłumaczy ks. Olech.
Zanim pójdziesz do kancelarii parafialnej
Realizacja zadania zakłada skupienie się na trzech segmentach: wiernych, parafii oraz kurii. - Po pierwsze będzie można za pomocą powstającego systemu skutecznie przeprowadzić sprawy administracyjne w parafii i w kurii oraz skorzystać z panelu dającego wiernym możliwość zautomatyzowania podstawowych czynności administracyjnych, aby nie tracić na nie czasu w kancelarii parafialnej, zanim dojdzie do spotkania z duszpasterzem. Druga część zakłada zbudowanie segmentu ewangelizacyjnego, w którym znajdą się na przykład strony internetowe każdej parafii. Pojawią się tam wszystkie niezbędne informacje, a proboszczowie nie będą się musieli martwić uaktualnianiem oprogramowania. Powstaną też portale dla każdej grupy ewangelizacyjnej w diecezji, każda parafia będzie miała możliwość obsługi tej lokalnej części. W planach jest również stworzenie darmowej aplikacji na telefon, która da możliwość codziennej formacji. Za jej pomocą będzie można pobrać ciekawe materiały, formować się w szkole ewangelizacji, dowiadywać o kursach, szkoleniach czy spotkaniach - wyjaśnia sekretarz WAG. Aplikacja jest na razie w fazie testowania i rozwoju.
Zarezerwuj Mszę św., zgłoś chęć przystąpienia do sakramentu przez internet
Warto podkreślić, że realizacja projektu da możliwość ujednolicenia szablonów stron internetowych parafii, mimo że każda z nich będzie mogła spersonalizować własną witrynę. Strona parafialna da szersze możliwości wiernym, stanie się rzeczywistym narzędziem w kontakcie z parafią i duszpasterzami. Bezpośrednio przez nią będzie można np. zarezerwować Mszę św., zgłosić chęć przystąpienia do sakramentu, uzyskania zaświadczenia lub pozwolenia. Strona jest pierwszym krokiem w kontakcie z duszpasterzem, będzie porządkować wiele kwestii kancelaryjnych, da możliwość sprawdzenia określonych wymagań i etapów działania - dodaje ks. Olech.
Jedyny taki projekt w polskim Kościele
Kościół, zdaniem koordynatorów projektu, zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie daje internet, także w ewangelizacji. Może być on też narzędziem usprawniającym codzienne funkcjonowanie księdza w kancelarii, kościele, szkole. - Nie ma na poziomie diecezji w Polsce całościowego ujęcia problemu, choć funkcjonują pojedyncze programy do zarządzania parafią, cmentarzem, kurią, ale nie w sensie całościowym. Są portale ewangelizacyjne. Nie ma natomiast jednego połączonego systemu, w którym z pomocą jednego logowania można poruszyć każdą z kwestii - od administracji, po rozwój duchowy. My się staramy to zrobić jako pierwsi - podkreśla ks. Jakub.