107,6 FM

Kraków: Pociąg do Tischnera

Pod koniec marca w Krakowie odbędą się 19. Dni Tischnerowskie. W ich trakcie zostaną wręczone Nagrody im. ks. Józefa Tischnera (1931-2000).

Spotkania w ramach 19. Dni będą się odbywały od 27 do 30 marca. Poprzedzą je spotkania Strefy Tischnera od 14 do 26 marca. - Ich niezwykłą odsłoną będzie "Pociąg do Tischnera". - Ów intrygujący tytuł odnosi się zarówno do wciąż żywego zainteresowania myślą autora „Myślenia według wartości”, jak i... prawdziwego pociągu - powiedział dziś Wojciech Bonowicz, biograf ks. Józefa Tischnera, sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich. 23 marca o 9.46 z krakowskiego Dworca Głównego PKP wyruszy w kierunku Sopotu pociąg, w którym odbędzie się rozmowa z udziałem m.in. laureatów Nagrody im. ks. Józefa Tischnera z lat ubiegłych: Janiny Ochojskiej, Wojciecha Jagielskiego, Jerzego Sosnowskiego i Jakuba Wygnańskiego.

Głównym tematem tegorocznych Dni, które rozpoczną się 27 marca o 17.00 Mszą św. odprawioną w Kolegiacie Akademickiej św. Anny w intencji śp. ks. Tischnera, będą nowe wyzwania stojące przed człowiekiem współczesnym. - Czy myśl Tischnera może być nam przewodnikiem w świecie, który tak szybko się zmienia? W świecie nowych technologii, nowych sposobów uprawiania polityki, nowych wyzwań, jeśli chodzi o równy i sprawiedliwy rozwój? - pytał W. Bonowicz. Jednym z wyzwań jest m.in. postępująca technicyzacja medycyny współczesnej. Będzie mówił o tym 28 marca o 17.00 w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33) prof. Marek Krawczyk, lekarz transplantolog, w wykładzie pt. "Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?".

- Przedyskutujemy także, czy tischnerowskie myślenie o człowieku jest wciąż aktualne - powiedział W. Bonowicz. Będą o tym dyskutowali 28 marca o 11.00 w auli Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24) Bartosz Brożek, Marek Drwięga i Adam Workowski. - Trzecim omawianym problemem będą źródła przemocy w świecie i sposoby jej przeciwdziałania. Bezpośrednim impulsem do debaty 29 marca o 11.00 na scenie im. S. Wyspiańskiego w Akademii Sztuk Teatralnych (ul. Straszewskiego 22) będzie tekst Tischnera pt. „Jak przerwać spiralę nienawiści” odczytany przez Annę Dymną - poinformował Wojciech Bonowicz.

Tego samego dnia na tej samej scenie aktor Robert Więckiewicz przeczyta o 17.00 fragmenty zebranych w tomie "Kot pilnujący myszy" mało znanych tekstów publicystycznych Tischnera z lat 90. ub. wieku.

19. Dni Tischnerowskie zakończą się 30 marca o 17.00 na Scenie im. S. Wyspiańskiego AST Galą Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Tym razem nagrody przyznano: o. Ludwikowi Wiśniewskiemu, dominikaninowi, za książkę "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę", Łukaszowi Garbalowi, autorowi dwutomowej biografii Jana Józefa Lipskiego, polonisty i opozycjonisty z czasów PRL, oraz Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzemu Owsiakowi, współzałożycielom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Szczegółowy program 19. Dni Tischnerowskich można znaleźć na stronie internetowej: www.tischner.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny za wyjątkiem gali wręczenia nagrody (bezpłatne zaproszenia na nią będzie można odbierać w kasie AST od 25 marca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy