Rusza kolejny etap akcji "Makulatura na misje", dzięki której ma powstać kuchnia i stołówka dla dzieci z misji franciszkanów w peruwiańskim Pariacoto. Z potrzebnych 15 tys. dolarów dotąd udało się zebrać 10 tys.
Zaczęło się w 2013 r. od zbiórki makulatury, dzięki której na terenie misji kombonianów w Sudanie Południowym, powstały dwie studnie - wotum diecezjan bielsko-żywieckich za życie św. Jana Pawła II oraz Męczenników z Pariacoto w Peru - błogosławionych franciszkanów - o. Michała Tomaszka z Łękawicy i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Studnie noszą ich imiona.
Po sukcesie tej akcji Maria Froncz, jej inicjatorka i koordynatorka, marzyła, by także w Pariacoto zostawić trwały ślad jedności chrześcijan z Podbeskidzia z misją franciszkanów. Pod koniec 2016 r. ruszyła Akcja Peru. Jej celem jest wybudowanie kuchni i stołówki z wyposażeniem dla ubogich dzieci, które pokonują dalekie odległości, by dotrzeć do szkoły w misji. Koszt budowy to 15 tys. dolarów. By zdobyć na nie pieniądze, M. Froncz i wspierające ją grono przyjaciół rozpoczęli zbiórkę makulatury, plastikowych nakrętek i butelek PET w wielu parafiach diecezji. Kontenery w wyznaczonych terminach stają zawsze w dwóch miejscach w Bielsku-Białej: przy domu sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej i przy kościele w Cygańskim Lesie. Mogą być dowiezione także wszędzie tam, gdzie księża proboszczowie wyrażą zgodę i zechcą pomóc akcji.
Wszystkie pieniądze uzyskane za surowce w punkcie skupu są przeznaczone na budowę w Peru. - Na razie udało się zebrać dwie trzecie z całkowitej sumy, czyli 10 tys. dolarów. - Potrzebujemy jeszcze 5 tys. dolarów, by zakończyć ten projekt, ale kwotę, którą już mamy, prześlemy misjonarzom w marcu, by mogli zacząć pierwsze prace - podkreśla M. Froncz.
Kilogram makulatury jest wart - w zależności od jej rodzaju i miejsca, skąd trzeba ją przetransportować do punktu skupu w Bystrej Krakowskiej - od 20 do 28 groszy.
Dzięki pomocy diecezjan bielsko-żywieckich, misjonarze z Sudanu Południowego wybudowali dwie studnie, którym patronują św. Jan Paweł II i błogoslawieni męczennicy z Pariacoto
Ojcowie kombonianie
- Dziękuję wszystkim, którzy dotychczas bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie: biskupowi Romanowi Pindlowi za jego patronat honorowy, bardzo nam życzliwym duszpasterzom: ks. Wiesławowi Ogórkowi SDS i ks. Zygmuntowi Mizi, siostrze Rachel Michalik i wspólnocie sióstr Szkolnych de Notre Dame, prowadzących bursę dla dziewcząt w Bielsku-Białej, Jadwidze Banaś z Rajczy, a także wspierającym nas: Janowi Zacharejce, Włodzimierzowi Wójcikowi, Romanowi Matyi i Andrzejowi Niedzielskiemu - mówi M. Froncz, jednocześnie apelując: - Trzeba pomagać. A my, chrześcijanie jesteśmy szczególnie powołani do tego, żeby działać razem dla innych. Nam, Polakom, pomagano w bardzo trudnym dla nas czasie stanu wojennego. Po raz kolejny mamy okazję, by naszą rękę z pomocą wyciągnąć do innych potrzebujących. Bardzo serdecznie zachęcam do włączenia się w akcję - zwłaszcza duszpasterzy, księży proboszczów. Wystarczy tylko się z nami skontaktować i wyrazić zgodę na ustawienie kontenera na konkretny czas.
Inicjatorka zbiórki dodaje: - Ta akcja pokazuje nam, że nawet ze śmieci można zrobić dobro. Bo przecież makulaturę, nakrętki i butelki wyrzucilibyśmy z innymi odpadkami. Oddając je do punktu skupu, mamy szansę pomóc potrzebującym.
O pomoc organizatorów akcji poprosili także misjonarze z boliwijskiego San Ramon oraz siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, z misji w Cochabamba (także w Boliwii) oraz w prowincji Chaco w Argentynie. - Od początku naszej akcji kontener na makulaturę możemy ustawiać przy bielskim domu sióstr tego zgromadzenia - mówi M. Froncz. - W Boliwii chcemy wyposażyć ośrodki wychowawcze dla dzieci. Z kolei w Argentynie siostry podkreślają pilną potrzebę budowy studni i pięciu skromnych domków dla rodzin, które mieszkają w skrajnej biedzie, często w pniach drzew. Po zakończeniu tych projektów chcemy rozpocząć akcję pomocy dla naszych diecezjalnych misjonarzy - m.in. żywczanina, ks. Konrada Caputy, który pracuje w Tanzanii.
Z organizatorami akcji można się kontaktować za pośrednictwem Facebooka lub telefonicznie: 510 983 474
Oto tegoroczne terminy zbiórki makulatury oraz zapakowanych w worki nakrętek i butelek PET, do kontenerów w Bielsku-Białej przy domu sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej 20 oraz parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie (ul. Startowa 16):