W styczniu ruszyła druga część ogólnopolskich badań społecznych, które mają pokazać, jak Polacy rozumieją i jak są nastawieni do problematyki opieki nad nienarodzonymi i ich rodzinami, a także jak przebiega publiczny dyskurs w mediach.
Funkcjonowanie hospicjów perinatalnych w dużej mierze zależy od wsparcia społeczeństwa, wiedzy i postaw potencjalnych darczyńców. Ale czy Polacy są skłonni popierać taką formę opieki? Badania zlecone zostały przez Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła dobra".
Projekt badawczy prowadzony na zlecenie Stowarzyszenia Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra" rozpoczął się na początku 2018 roku i był pierwszą próbą zdiagnozowania tej tematyki podjętą w Polsce. Obecny etap, rozpoczęty w styczniu br. jest kontynuacją projektu i dotyczy hospicjów perinatalnych. Potrwa do połowy marca i będzie obejmował badania reprezentatywnej grupy Polaków, a także analizę dyskursu medialnego w ciągu ostatniego roku. Dotychczasowe badania pokazały na przykład, że ponad 70 proc. Polaków nie wie czym są hospicja domowe. W mediach temat placówek jest na ogół traktowany bardzo pobieżnie i dotyczy głównie organizowanych wydarzeń. Ciekawe i budzące nadzieje jest to, iż Polacy nie traktują opieki paliatywnej jako tabu, a wręcz przeciwnie - chcą rozmawiać.
- Obszar niewiedzy jest olbrzymi, a jeśli Polacy nie wiedzą, być może będą podejmować niemądre decyzje, niedobre dla siebie, dla bliskich - mówi kierownik Stowarzyszenia Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra" dr Krzysztof Szmyd. - Patrzę na te dane i myślę, że mamy sporo do zrobienia.
W tym roku Hospicjum rozpoczęło kolejny etap projektu badawczego pn. "Hospicjum dla życia poczętego". Jego celem jest zdiagnozowanie, jaka jest wiedza Polaków na temat opieki paliatywnej przed narodzeniem dziecka i jakie budzi ona skojarzenia, emocje, kreuje postawy? Jak ta tematyka jest dyskutowana w mediach? Badanie ma również dać odpowiedź na pytanie czy ludzie są skłonni wspierać finansowo opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w okresie prenatalnym. Jedna z hipotez zakłada że w debacie publicznej temat jest podejmowany rzadko i powierzchownie, co może być powodem jego nikłej znajomości i wielu nieporozumień.
- Poznanie opinii społeczeństwa na te tematy może istotnie przyczynić się do lepszego dialogu pomiędzy placówkami, które prowadzą hospicja a społeczeństwem. To z kolei może usprawnić proces pozyskiwania środków na opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami - mówi dr Zbigniew Chmielewski, odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie badań.
Zespół hospicjum wspiera całą rodzinę nie tylko od strony czysto medycznej, ale też psychologicznej i duchowej. Przygotowuje ją na pożegnanie ich dziecka w okresie prenatalnym lub tuż po porodzie, zapewnia opiekę paliatywną po urodzeniu. Rodzina otrzymuje niezbędne wsparcie specjalistów także w trudnym okresie żałoby.
Badania realizują na zlecenie Hospicjum Dla dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, warszawskie firmy badawcze: Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research i Newspoint.