Ponad 1,5 tys. osób wzięło udział w spotkaniu "Panama w Warszawie”. - To gorące wydarzenie w środku zimy - mówili uczestnicy zgromadzeni w Świątyni Opatrzności Bożej.
W łączności z papieżem Franciszkiem i 34. Światowymi Dniami Młodzieży w wilanowskiej świątyni obyło się modlitewne spotkanie "Panama w Warszawie”.
Młodzi mieli okazję m.in. zapoznać się z kulturą i historią Panamy, wysłuchać świadectw uczestników ŚDM oraz nauczyć się hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży "Oto ja służebnica Pańska”.
Przez cały czas spotkania w dolnym kościele Świątyni Opatrzności Bożej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, chętni mogli także skorzystać z sakramentu spowiedzi czy modlitwy wstawienniczej.
Centralnym punktem wydarzenia była Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.
Młodzi brawami przyjęli retransmitowaną homilię papieża Franciszka, który mówił do uczestników ŚDW w Panamie: "Nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz. On was zwołuje i wzywa was w waszych wspólnotach i miastach, by pójść w poszukiwaniu dziadków, dorosłych, aby stanąć na nogi i razem z nimi zabrać głos i spełnić marzenie, z jakim Pan was wymarzył”.
Kard. Nycz zwracając się do młodych, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Świątyni Opatrzności Bożej zaznaczył, że trwali oni "w łączności z papieżem Franciszkiem i młodym Kościołem, który przeżywał w tych dniach święto młodych”.
Młodzi wysłuchali retransmitowanej homilii papieża Franciszka Agata Ślusarczyk /Foto Gość
- "Panama w Warszawie” jest właśnie po to, by przeżywać ŚDM "tu, teraz, dziś”, chodzi o realne uczestnictwo a nie tylko oglądanie w telewizji czy internecie. Kard. Nycz podziękował młodym za wybór Jezusa oraz "radosną i pogodną obecność” w Świątyni Opatrzności Bożej.
Metropolita warszawski przekazał młodym, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie, stolicy Portugalii.
Wcześniej młodzi wysłuchali konferencji abp Grzegorza Rysia "Jak słuchać Boga?”. Rozważając tajemnicę zwiastowania arcybiskup zwrócił uwagę, że pokazuje ona prawdziwy obraz Boga - bliskiego, który szuka relacji z człowiekiem, zna go po imieniu i nieustannie go obdarowuje.
- Pierwszym słowem - zwrócił uwagę hierarcha - jakie Anioł powiedział do Maryi było, że jest "pełna łaski”. - To słowo było wstrząsem, który przewrócił życie Maryi do góry nogami. Bóg nie przyszedł i nie zaczął rozmowy od tego, czego od Niej chce, ale uświadomił Jej, jak bardzo jest obdarowana - mówił.
Zachęcił młodych, by rozmowę z Bogiem zaczynali od podziękowania za otrzymane łaski. - Bóg jest tym, który daje. Bóg nie jest złodziejem, który jak masz coś dobrego, to na pewno ci to zabierze. Bóg nieustannie cię obdarowuje - podkreślił.
Podając liczne przykłady, arcybiskup zwrócił uwagę, że Bóg chce czynić rzeczy niemożliwe zapraszając do współpracy najmniejszych ludzi, używając najuboższych środków i w najmniej ważnych miejscach.
Drugą część konferencji abp Ryś poświęcił rozeznawaniu powołania. Podkreślił, że najważniejsze w odkrywaniu życiowej misji jest słuchanie Słowa Bożego.
- Jeśli nie wiesz, gdzie masz Biblię w swoim domu, to nie mówi, że słuchasz Boga, jest wielkie niebezpieczeństwo, że rozmawiasz sam ze sobą. Bóg powołuje swoim Słowem - mówił.
Kaznodzieja wyjaśnił także, że "powołanie” to nie są umiejętności i predyspozycje. - Powołanie ostatecznie dotyczy tego kim będziesz, a nie tego, co będziesz robić - mówił.
Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz Agata Ślusarczyk /Foto Gość Arcybiskup podkreślił także, że powołanie realizuje się w odniesieniu do drugiego człowieka.
- Potrzebujesz kogoś obok, żeby się stawać sobą. Anioł mówi do Maryi o Jezusie, bez Jezusa Jej życie nie miałoby sensu. Ona będzie w całości skoncentrowana na Nim i w ten sposób będzie rosła, będzie pełniejsze i dojrzalsze jej człowieczeństwo w tej relacji, która ostatecznie jest relacją miłości - wyjaśnił.
Przytoczył także słowa papieża Franciszka, który przed synodem młodych mówił do młodych o powołaniu: "Przestańcie się pytać, po co żyję? Zapytaj się dla kogo żyję?"
Hierarcha uznał, że w powołaniu najważniejsza jest decyzja. - Żyjemy kulturze "nie decyzji” i tymczasowości - zauważył.
Wyjaśnił, że strach przed decyzją bierze się z tego, że koncentrujemy się na sobie. - Maryja nie decyduje w oparciu o siebie, Maryja decyduje w oparciu o Boga, wie że dostaje propozycję od Kogoś, na Kim może się oprzeć - mówił.
Arcybiskup zachęcił młodych, by nie podejmowali życiowych decyzji w oparciu o swoje własne predyspozycje, ale w oparciu o zaufanie Bogu.
Ostatnim punktem spotkania była modlitwa uwielbienia.
Organizatorem "Panamy w Warszawie" była Wspólnota "Emmanuel", która już wcześniej zorganizowała podobne wydarzenie pod nazwą "Sydney w Warszawie". Spotkanie poprowadził raper Michał PAX Bukowski.