Instrument wykonany na Śląsku usłyszą dziś uczestnicy Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w Panamie.
Podczas liturgii, która wkrótce rozpocznie się w Panamie, papież Franciszek poświęci ołtarz bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua. To jedna z największych katedr w Ameryce Środkowej, świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont.
Instrument dla panamskiej katedry to organy mechaniczne w stylu renesansowo-barokowym Archiwum prywatne Potężny, ważący 6 ton instrument, który w stanął w panamskiej katedrze, powstał w Zakładzie Budowy, Renowacji i Naprawy Organów w Zabrzu. Prace przy jego wykonaniu, a następnie montowaniu trwały 11 miesięcy. Instalowanie ich na miejscu w Panamie rozpoczęło się w październiku.
Są to organy mechaniczne w stylu renesansowo-barokowym. Posiadają 39 głosów rozdzielonych między trzy manuały i jedną klawiaturę nożną (pedał) - w sumie to około trzech tysięcy piszczałek.
Instrument zdobi ponad sto rzeźb. Do ich złocenia wykorzystano prawie 4 tys. płatków 24-karatowego złota, to powierzchnia ok. 24 m kw. Szafa organowa jest stylizowana na wielobarwny marmur, znajduje się na nim pozłacany herb arcybiskupa Panamy José Domingo Ulloa Mendiety. Nawiązaniem do architektury katedry są dekoracje na frontowym fragmencie każdego klawisza.