107,6 FM

Abp Ryś: Módlmy się o jedność chrześcijan - nie jeden dzień, ale ciągle

O modlitwę w intencji jedności chrześcijan, która „nie trwa jeden dzień czy tydzień, ale jest modlitwą ciągłą” zaapelował w Łodzi abp Grzegorz Ryś. - Tu chodzi o dobro przekraczające nas wszystkich - o Kościół – tłumaczył metropolita łódzki.

W całej Polsce, w tym w archidiecezji łódzkiej, trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uczestnicy modlitw ekumenicznych wzięli udział we Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Gromadzimy się w najstarsze święto chrześcijańskie, to znaczy w niedzielę. Ta niedziela dla nas katolików jest szczególnym dniem modlitwy o jedność chrześcijan. Gościmy na naszej liturgii przedstawicieli wszystkich Kościołów, jakie obok Kościoła katolickiego funkcjonują w naszym mieście i naszej diecezji – mówił we wstępie do liturgii metropolita łódzki.

W czasie Eucharystii czytania ze Starego i Nowego Testamentu czytali duchowni w Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a słowo biskupa prawosławnego odczytał ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz katedralnej parafii prawosławnej w Łodzi.

– Świat nigdy nie chciał przyjąć Chrystusa takim, jakim on jest – mówił ks. Fiedorczuk. - Świat zawsze pragnął ziemskiej, cielesnej chwały, doczesnego przepychu. Dzisiejszy świat pragnie chwały, pragnie pychy, pragnie próżności, bo nie rozumie, czym jest wiara, nie rozumie, kim jest Bóg. Dziś nawet ci, którzy szukają Boga, pragną znaleźć takiego Boga, który pasowałby do ich własnych upodobań. Nie chcą bowiem przyjąć Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości – podkreślił kaznodzieja.

Po homilii miało miejsce chrzcielne wyznanie wiary, które w Kościele rzymskokatolickim odmawiane jest w Wigilię Paschalną. Następnie w modlitwie powszechnej prośby zanoszone były przez poszczególnych duchownych Kościołów chrześcijańskich ziemi łódzkiej.

Wyjątkową chwilą Eucharystii była Modlitwa Pańska, odmówiona przez wszystkich duchownych i wiernych świeckich oraz moment przekazania znaku pokoju.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy