W tym roku kopię wyrzeźbionej przez więźnia KL Auschwitz figurki Matki Bożej Zza Drutów bp Roman Pindel wręczył zasłużonej katechetce.
Figurkę i dyplom laureata Nagrody św. Maksymiliana otrzymują wyróżnieni za działania ewangelizacyjne i ożywianie apostolskiej aktywności. Nagroda przyznawana jest od trzech lat. Zwycięzcę wybiera kapituła pod przewodnictwem ks. Sebastiana Ruckiego, a jej wręczenie odbywa się w oświęcimskim Centrum Kultury w okolicach dnia urodzin św. Maksymiliana, przypadających 8 stycznia.
Bp Roman Pindel z nominowanymi do nagrody
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W tym roku nominowani do tego wyróżnienia zostali: Anna Ficoń, katechetka w Cieszynie-Krasnej i doradca metodyczny katechizacji, zaangażowana w inicjatywy Caritas i misyjne; Irena Lipińska, zelatorka róży Różańca Świętego, od wielu lat uczestnicząca w pracach na rzecz parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, Piotr Moll, były prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Edward Szpoczek z parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach, katecheta i organizator licznych sympozjów i sesji kolbiańskich Civitas Christiana oraz modlitewna wspólnota młodych małżeństw Rodziny Razem z Bielska-Białej Lipnika.
Bp Roman Pindel z nominowanymi do nagrody i laureatką
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Bp Roman Pindel, charakteryzując niezwykły rozmach działalności św. Maksymiliana w służbie Niepokalanej, podkreślał: - Podejmował je wówczas od dawna chory i niezmordowany Jej czciciel i rycerz. To uświadamia nam, jak wymagająca i znacząca jest ta nagroda. Zaszczytem i niezwykłym wyróżnieniem jest już nominowanie do niej.
A wzruszona laureatka, Anna Ficoń, dziękowała wszystkim, których spotkała podczas 40 lat katechizacji. I apelowała słowami św. Maksymiliana: - "Jaki świat byłby piękny, gdyby każdy z nas przeczytał jedno zdanie z Ewangelii, przejął się i żył nim na co dzień".