60 policjantów na nartach zadba podczas ferii o bezpieczeństwo na stokach w kurortach w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim. Od soboty codziennie będą patrolowali trasy - poinformowała w środę rzecznik bielskich policjantów Elwira Jurasz.
Henryk Przondziono /Foto Gość Ferie rozpoczynają się w poniedziałek, ale wzmożonego ruchu spodziewamy się już w weekend. Ruszamy z akcją informacyjno-edukacyjną na rzecz bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich +Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku+. Działania policjantów będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny i psychologiczny" - powiedziała Elwira Jurasz.
Policjanci pojawią się na stokach w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu, Istebnej i Korbielowie. "Trasy narciarskie będą patrolowali funkcjonariusze z oddziałów prewencji w Katowicach i Bielsku-Białej, a także śląscy antyterroryści. Nie odbędzie się to zatem kosztem służby w mieście. Wszyscy policjanci przeszli weryfikację umiejętności narciarskich pod okiem instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego. Szkolili się także wspólnie z GOPR w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i transportu poszkodowanych" - dodała Jurasz.
Patrole będą miały za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i porządek. Policjanci zareagują, gdy dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa. Na pobłażliwość nie mają co liczyć narciarze, który będą pod wpływem alkoholu. Zostaną sprowadzeni do doliny, a jeżeli swoim zachowaniem będą stwarzali zagrożenie, to trafią do izby wytrzeźwień. Policjanci będą też zabezpieczali prewencyjnie drogi dojazdowe i parkingi przy stacjach narciarskich.
Elwira Jurasz zaapelowała, by miłośnicy szusowania zwracali baczniejszą uwagę na sprzęt. Wystarczy chwila nieuwagi, aby - pozostawiony bez opieki - zniknął sprzed lokalu lub z bagażnika samochodu. Aby uniknąć kradzieży, warto go oddać do przechowalni. Można też oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela.
Jurasz zaapelowała do miłośników nart lub snowboardu, by dbali o bezpieczeństwo na stokach. "Warto używać jaskrawych ubrań, najlepiej wyposażonych w elementy odblaskowe. Dobrze jest mieć przy sobie dokumenty, a także oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby, jak cukrzyca czy epilepsja" - powiedziała. Trzeba też pamiętać o kasku ochronnym dla narciarzy poniżej 16 roku życia.
Policjanci przypomnieli "dekalog" promowany przez Międzynarodową Federację Narciarską. Po pierwsze należy pamiętać, że na stoku jest wielu narciarzy. Należy unikać brawury, nie hamować, sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla innych osób.
Kolejne zasady brzmią: "panuj nad prędkością", "mądrze wybierz trasę", "wyprzedzaj z głową", "ruszaj ostrożnie", "zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz", "podchodź lub schodź poboczem", "stosuj się do znaków narciarskich", "udziel pierwszej pomocy" oraz "nie bądź anonimowy".
14 stycznia dwutygodniowe ferie rozpoczną uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, tydzień później - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 28 stycznia - dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a 11 lutego - lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.