Co św. Tomasz ma do powiedzenia o charyzmatach w XXI w.? Spotkanie z o. Tomaszem Gałuszką OP na Służewie wokół książki "Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu”.
- Tomiści nie zajmują się teologią charyzmatów św. Tomasza z Akwinu - zauważa o. Tomasz Gałuszka OP. Dlatego nakładem wydawnictwa Esprit ukazała się książka "Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów św. Tomasz z Akwinu”.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ >>
Podczas spotkania autorskiego, które odbyło się w auli o. Jacka Woronieckiego w klasztorze oo. dominikanów na Służewie, zaproszeni goście - Paweł Mielcarek, Michał Nikodem, lider wspólnoty "Chefsiba”, Tomasz Dekert, religioznawca dyskutowali o tym, co średniowieczny teolog ma do powiedzenia dziś Kościołowi.
Prelegenci zwrócili uwagę, że spojrzenie na charyzmaty, jakie proponuje św. Tomasz może wprowadzić porządek w ruchach charyzmatycznych zarówno w Kościele katolickim, jak i pentakostalnych w Kościele protestanckim, a także wskazać na "praktyczny mistycyzm w wielkim mieście”.
Po spotkaniu o. Tomasz Gałuszka OP podpisywał książkę "Odnowa w łasce" Agata Ślusarczyk /Foto Gość Sam autor wyjaśnił, że św. Tomasz pochyla się nad dwoma komplementarnymi rzeczywistościami istniejącymi w Kościele: postawą Jana i Piotra, którzy razem biegli do grobu. Piotr się zatrzymał, a Jan wszedł do grobu.
- Św. Tomasz mówi, że tak się często zdarza, że intelektualiści, kontemplatycy, zatrzymują się, ale nie wchodzą do środka. Często doświadczenie przychodzi później. Natomiast ludzie aktywni, jak Piotr, biegną od razu nie rozumiejąc, w co wchodzą i doświadczają. I to zrozumienie przychodzi później - wyjaśnił o. Gałuszka.
Zwrócił także uwagę, że dziś jest wiele osób, które "doświadczają czegoś” nie potrafią tego nazwać.
- Szkoda, że teologowie podczas Soboru Watykańskiego II nie zajrzeli do św. Tomasza i nie przeanalizowali teologii charyzmatów, bo byśmy unikali wielu poważnych problemów jak choćby z terminem "chrzest w Duchu Świętym” - zauważył.
O. Gałuszka przypomniał, że św. Tomasz napisał kilkadziesiąt artykułów na temat charyzmatów, a najważniejszym jego przesłaniem jest to, że człowiek jest wezwany do bardzo bliskiej relacji z Bogiem. Z faktu życia w łasce wynika współudział w boskiej naturze Trójjedynego Boga.
- Charyzmaty według św. Tomasza są rozpatrywane w pierwszej kolejności jako skutki łaski uświęcającej - wyjaśnił dominikanin. Dodał, że „uaktywniają się” one gdy człowiek podejmuje misję ewangelizacyjną jako współpracownik Boga dla dobra innych.
- Człowiek nie tylko żyje w łasce, ale i zaczyna działać w łasce to może się spodziewać nadzwyczajnych darów, charyzmatów - powiedział. Zwrócił jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwo odwrócenia tego porządku i pogoń za "fajerwerkami”.
- Jezus zapowiedział, że uczniowie będą czynić przeróżne cuda, jeżeli pójdą. Jeżeli wychodzicie na misję, otrzymacie charyzmaty. Odwrócenie jest zawsze niebezpieczne - zauważył.
Dodał, że celem tej książki jest także pokazanie "sensowności sakramentów”, które nie są dodatkiem do chrześcijańskiego życia, ale jego rzeczywistością.
- Jestem księdzem już 14 lat, a dopiero teraz dowiedziałem się, czym jest bierzmowanie. To jest danie łaski, siły do głoszenia Ewangelii, wyjścia, misji - mówił.
Dodał, że Maryja jest tą, która na własnej skórze przetestowała, czy ta teologia "działa”.
Prelegenci zgodzili się, że w teologii zaproponowanej przez św. Tomasza z Akwinu mogą odnaleźć się zarówno tradycjonaliści, jak i charyzmatycy.
- Św. Tomasz jest ponad podziałami. On mówi prawdą, a prawda łączy i jest tylko jedna - jest nią Jezus Chrystusa - wyjaśnił autor.
Dominikanin zapowiedział, że kolejną książkę poświęci teologii choroby i uzdrowienia w oparciu o nauczanie św. Tomasza. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.