W ocenie stanu wojennego w 1981 roku wciąż jesteśmy jako społeczeństwo podzieleni. Paradoksalnie to dobrze, bo to znaczy, że nie jest nam to obojętne - mówił w Radiu eM dr Andrzej Sznajder.
Andrzej Sznajder: ocena stanu wojennego nas dzieli, bo jest ważna (5.12.2018)
Radio eM
Dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że odsetek osób, które uważają, że stan wojenny w 1981 roku był potrzebny, systematycznie spada. Taki trend obrazują wyniki badania opinii publicznej prowadzone przez CBOS co pięć lat. Jednocześnie trzeba tamtą historię przypominać kolejnym pokoleniom - uważa dr Andrzej Sznajder. Wciąż jest na to szansa, bo są między nami uczestnicy i świadkowie wydarzeń z 1981 roku.
W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a także pacyfikacji kopalń Wujek i Staszic, odbędzie się m.in. konferencja popularno-naukowa dla młodzieży „Represje stanu wojennego w województwie katowickim“ (11 grudnia, o godz. 11.00, w Przystanku Historia przy ul. św. Jana 10 w Katowicach).
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.