W niedzielę w Katowicach będzie można spotkać się na obiedzie przy dźwiękach skrzypiec, skorzystać z różnych form wsparcia, a następnie wziąć udział we Mszy z biskupem.
„Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34, 7) - przypomina papież Franciszek w orędziu na II Światowy Dzień Ubogich. „W takim dniu jak ten […] jesteśmy wezwani do poważnego rachunku sumienia, aby zrozumieć, czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich” - zachęca Franciszek, przestrzegając jednocześnie przed złudną pomocą.
„Staliśmy się więźniami kultury, która nakłania do przeglądania się w lustrze i do nadmiernej troski o siebie, uważając, że wystarczy gest altruizmu, aby być zadowolonym, bez konieczności bezpośredniego zaangażowania” - czytamy w orędziu.
Na wezwanie papieża postanowiła odpowiedzieć Zupa w Kato. To inicjatywa, w której co tydzień wolontariusze gotują zupę, robią kanapki i ciepłe napoje, by dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza osobami ubogimi i bezdomnymi.
Przede wszystkim jednak jest to okazja do spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, bez podziałów i uprzedzeń. Dzień ubogich będzie połączony w Katowicach z pierwszą rocznicą działalności Zupy.
- Stwierdziliśmy, że to doskonała okazja do wspólnego świętowania. Oczywiste było dla nas, że chcemy ten dzień tworzyć z innymi, których łączy wspólny cel. Przez wielu pomysł został ciepło przyjęty. W przygotowania włączyło się m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Maltańska Służba Medyczna, Fundacja Futprints. Wspiera nas Miasto Katowice oraz Caritas. Mamy nadzieję, ze w przyszłym roku nasze działania i zasięg będą jeszcze szersze - mówi Aleksandra Jańdziak z Zupy w Kato.
W przygotowaniach do wydarzenia trzeba się było zmierzyć także z nieprzychylnymi reakcjami.
- Często słyszeliśmy, że „nie teraz”, „a po co?”, „czy to się opłaca?”. I dobrze, bo doświadczyliśmy tego samego, czego nasi ubodzy bracia doświadczają na co dzień. Doświadczyliśmy jednak również ojcowskiej opieki i troski, miłości. To ona pokonywała lęk i otwierała nas na drugiego człowieka w reakcjach wielu naszych partnerów i dobrodziejów, którzy nas wspomogli - opisuje Wioletta Iwanicka-Richter z Zupy w Kato.
Ambasadorzy nadziei
Wspólne świętowanie rozpocznie się w niedzielę o 10.00 na placu Szewczyka.
- Głównym celem jest przede wszystkim wspólny czas przy jednym stole. Bez podziałów, bez oceniania. Zjemy razem obiad, posłuchamy koncertów znakomitych muzyków, Słowa. Będziemy rozmawiać jak znajomi przy kawie. Próba budowania relacji to jest ten najważniejszy wymiar - zapowiada Aleksandra Jańdziak.
- Oprócz tego oczywiście będzie można poznać ofertę inicjatyw, które na co dzień wspierają ubogich, bezdomnych. Być może ten dzień będzie dla kogoś przełomowy. Być może zdecyduje się jeszcze raz zawalczyć o dobre życie - dodaje.