Ponad 200 uczestników stanęło dziś na scenie 19. Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek w Bielsku-Białej. Najmłodszy - Staś Karasiński, miał 3 lata. Najstarsza była Ewa Ciurar, uczennica drugiej klasy technikum.
Po raz dziewiętnasty oddział Akcji Katolickiej z Aleksandrowic z prezes Ireną Olmą na czele przygotował parafialny etap Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek. A po raz kolejny gościny młodym artystom, ich nauczycielom, rodzicom i dziadkom, użyczyło 6. Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej na osiedlu Beskidzkim.
To największy pod względem liczby uczestników etap parafialny konkursu. Do występu przygotowało się 14 wykonawców - siedmiu solistów oraz siedem grup przedszkolnych, razem około 200 osób - dzieci i młodzieży - głównie z placówek mieszczących się na terenie parafii św. Maksymiliana w Aleksandrowicach, ale nie tylko. Zwycięzcy przeglądu zaśpiewają podczas etapu diecezjalnego konkursu, który odbędzie się w marcu.
Soliści ze swoimi opiekunami i nauczycielami, nagrodzeni i wyróżnieni podczas przeglądu pieśni patriotycznej na os. Beskidzkim
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak zaznaczył prowadzący konferansjerkę Krzysztof Luber, konkurs wpisuje się w tym roku w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z uznaniem mówił o pracy nauczycieli i rodziców, którzy przygotowali młodych artystów, tym samym pokazując, że miłość do ojczyzny, to także pasja do muzyki i śpiewu.
Każdy wykonawca zaśpiewał dwie piosenki. A oceniało ich jury w składzie: Elżbieta Gacek - była dyrektor szkoły na os. Beskidzkim, Alicja Brzezińska - członek Akcji Katolickiej i Maria Piekarska - była przedszkolanka.
Laureaci pierwszego miejsca - przedszkolaki z grupy ósmej Przedszkola nr 55
Urszula Rogólska /Foto Gość
W grupie solistów jury przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych pierwszą nagrodę przyznano 6-letniej Marysi Siodłak z Przedszkola nr 54. Marysia zaśpiewała "Warszawskie dzieci" i "Dziewczynę z granatem". Wyróżniono (a publiczność burzliwie oklaskiwała) 3-letniego Stasia Karasińskiego z Przedszkola nr 25. Jury nie kryło podziwu dla talentu Stasia, który perfekcyjnie opanował teksty piosenek: "Czerwone maki" i "Maszerują strzelcy".
W grupie uczniów szkół podstawowych, pierwsze miejsca zajęły: czwartoklasistka Oliwia Gierdys, przygotowana w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, która zaśpiewała "W domu ojczystym" i "Na prawo most"; równorzędne, pierwsze miejsce, przyznano Wiktorii Kruczek z SP nr 36. Wiktoria zaprezentowała piosenki: "Moje serce zostało we Lwowie" i "Wolność".
Dzieci z Przedszkola nr 51 zajęły drugie miejsce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wśród gimnazjalistów wyróżnienie odebrała Judyta Honkisz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, za wykonanie piosenek: "Warszawo ma" i "Taki kraj".
W gronie najstarszych wykonawczyń najwyższe, pierwsze lokaty jury przyznało Ewie Ciurar, uczennicy drugiej klasy technikum z Ogniska Pracy Pozaszkolnej - za piosenki: "Kolęda warszawska
W kategorii zespołów przedszkolaków, kolejne miejsca, poczynając od pierwszego, zajęli: najmłodsi z grupy ósmej Przedszkola nr 55, którzy zaprezentowali piosenki: "Płynie Wisła, płynie" i "Piękna nasza Polska cała"; drugie miejsce - dzieci z "Małej Kompanii", Przedszkola nr 51 za: "Jak szło wojsko raz ulicą" i "Pierwszą kadrową", a trzecie - przedszkolaki z grupy dziewiątej Przedszkola nr 55, za piosenki: "Pałacyk Michla" i - kolejne tego dnia - wykonanie "Pierwszej kadrowej".
Zdobywcy 3 miejsca - grupa 9. z Przedszkola nr 55
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Za rok czeka nas dwudziesty przegląd. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w nim - mówi Irena Olma. - Obserwujemy, jak przez lata nasz parafialny etap przeglądu się rozwinął. Zaczynaliśmy w kameralnym gronie kilku wykonawców. Kiedy w kolejnych edycjach brało udział około 150 uczestników, wydawało się nam, że to liczba ogromna. A dziś mamy ponad dwieście osób na scenie. Cieszy nas, że młodzi laureaci naszego przeglądu zwyciężali także w diecezjalnych etapach i byli zapraszani do występów podczas konkursu organizowanego przez ogólnopolską Akcję Katolicką na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Brukseli. Istotą naszych spotkań jest pokazywanie młodszemu pokoleniu piękna naszej ojczyzny, nauka historii i szacunku wobec tych, którym zawdzięczamy jej istnienie poprzez piosenkę. Jesteśmy wdzięczni dorosłym, którzy w takim duchu kształtują dzieci i młodych.