Patriotyczne wychowanie i jego piękne owoce mogli podziwiać goście przeglądu twórczości przedszkolaków z placówek działających na terenie gminy Wilamowice.
Od recytacji znanego wiersza Władysława Bełzy w wykonaniu półtorej setki maluchów rozpoczął się ten przedszkolny festiwal patriotycznych piosenek i tańców w Starej Wsi. Wystąpili podopieczni wszystkich sześciu placówek z terenu gminy Wilamowice: z publicznych przedszkoli w Dankowicach, Hecznarowicach, Pisarzowicach i Wilamowicach, a także Katolickiego Przedszkola „Pod Skrzydłami” z Hecznarowic i wilamowickiej Ochronki im. św. Józefa Bilczewskiego.
Były polonezy, kujawiaki i krakowiaki, ale też tańce wilamowskie, czy nawet kaszubski, a na ścianach sali gościnnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi oczy gości przyciągały biało-czerwone prace plastyczne "Polska w oczach przedszkolaka".
Za zaangażowanie dziękowała Dorota Ćwiertnia, a gratulacje składał małym artystom i ich opiekunkom burmistrz Marian Trela
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Chcieliśmy uczcić zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale też pokazać dzieciom piękno polskiego dziedzictwa kulturowego, naszych tradycji i wpoić im szacunek do narodowych symboli - tłumaczy pomysłodawczyni przeglądu Dorota Ćwiertnia, wicedyrektor przedszkola w Dankowicach, które było też organizatorem przedsięwzięcia. Wraz z Genowefą Lisewską, dyrektor ZSP w Starej Wsi oraz burmistrzem Marianem Trelą gratulowała i dziękowała dzieciom i ich opiekunom za piękne występy, a goście przeglądu, który odbywał się po raz pierwszy, już w jego trakcie zapowiadali, że spotkają się na kolejnym za rok.
Były tańce i piosenki
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Każda grupa przedstawiła swoją małą inscenizację, były brawa, nagrody i wspólne świętowanie. - Największym sukcesem było dla mnie to, że dzieci pod kierunkiem nauczycielek przygotowywały się do uczczenia 100-lecia Niepodległości spontanicznie i z radością . Dumą napawa fakt, że świetnie zrozumiały, jak ważna jest nie tylko znajomość wszystkich zwrotek hymnu, ale także to, by przyjąć odpowiednią postawę, należną hymnowi. Kiedy jedno podśpiewywało hymn w czasie spaceru, inne od razu tłumaczyły, że hymnu tak się nie śpiewa, że trzeba zachować się w stosowny sposób – dodaje Dorota Ćwiertnia. - Teraz już wiadomo, że nie będzie problemów z hymnem, który przedszkolaki zaśpiewają w piątek 9 listopada o godzinie 11.11.wraz z uczniami szkół i przedszkoli z całej Polski, biorącymi udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”.