Pierwszy dzień 17. Sympozjum Tarnogórskiego.
Zależności pomiędzy państwem, Kościołem i narodem były tematem rozpoczętej dziś rano 17. edycji Sympozjum Tarnogórskiego.
Biskup prof. Jan Kopiec przewodniczył najpierw Mszy św. w intencji ojczyzny w pobliskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a następnie w sali sesyjnej ratusza wygłosił inauguracyjny wykład nt. posługi św. Jana Pawła II w dziele umocnienia niepodległej Polski.
- Karola Wojtyłę bardzo słusznie łączymy z naszą ojczyzną. To nie tylko Wadowice, nie tylko Kraków, ale to cały naród - powiedział bp Kopiec, wielokrotnie podkreślając, że papież był synem polskiej ziemi, którą chciał związać z Kościołem.
Mówiąc o nauczaniu św. Jana Pawła II, wskazywał na konsekwentne podejmowanie często trudnych tematów, jednak zaznaczył, że papież nie był historykiem ani działaczem narodowym, lecz następcą i kontynuatorem misji św. Piotra, zaś w swoich tekstach i przemówieniach zawsze miał na celu dobro człowieka.
- To dorobek, który ciągle czeka na nasze przemyślenia - stwierdził biskup. A nawiązując do tematu sympozjum, przypomniał, że "rozwój narodu, państwa i Kościoła jest możliwy tylko w warunkach niepodległości".
Pozostałe wykłady wygłosili tego dnia m.in. ks. dr Paweł Tarasiewicz ("Spór o naród") czy prof. Grzegorz Kucharczyk ("Polska jako kontrrewolucja").
Podsumowanie i zakończenie obrad będzie miało miejsce w poniedziałek w Tarnogórskim Centrum Kultury, a poprzedzi je wykład prof. Przemysława Waingertnera nt. "Polskie i międzynarodowe korzenie odrodzenia Rzeczpospolitej po Wielkiej Wojnie", który rozpocznie się o 16.30.
Po sympozjum zostanie wydana publikacja z treściami wykładów.