Po niedawnej nieudanej próbie wspólnego zakupu energii elektrycznej przez kilkadziesiąt instytucji i miast z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii teraz powstaje nowa grupa zakupowa - mówi szef GZM Kazimierz Karolczak.
Kazimierz Karolczak: GZM liczy na tańszy prąd (25.10.2018)
Radio eM
Ponad 70 podmiotów łączy swoje siły, żeby razem jako grupa zakupowa dokonać zakupu energii elektrycznej na następny rok. Na początku października poprzednia taka grupa została rozwiązana. Tworzyło ją 88 podmiotów, w tym wszystkie miasta i gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zakup się nie udał, ponieważ najtańsza oferta przedstawiona przez firmy energetyczne opiewała na kwotę ponad 402 mln zł. Tymczasem podmioty zrzeszone w grupie zakupowej zabezpieczyły na zakup energii elektrycznej w latach 2019 – 2020 łącznie niespełna 337 mln zł. Do końca roku umowę na zakup prądu trzeba podpisać - tłumaczył na antenie Radia eM Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM - bo w przeciwnym razie miasta będą musiały skorzystać z tzw. dostawców rezerwowych, a to będzie jeszcze droższe. Na razie członkowie grupy zakupowej liczą na to, że uda się pozyskać ofertę tańszą niż ta ostatnia.
W metropolii trwają też prace nad pilotażowym wprowadzeniem systemu zarządzania ruchem dronów, których coraz więcej jest wykorzystywanych w różnych dziedzinach. W ostatnich tygodniach zostało podpisanych kilka porozumień, w których Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otwiera się na wprowadzanie tych nowych technologii, a nawet przystępuje do swoistej rywalizacji z innymi europejskimi metropoliami. Jak wyjaśniał w "Rozmowie poranka" Radia eM Kazimierz Karolczak, chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców wobec rosnącego ruchu dronów nad naszymi głowami.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.