Z okazji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową, w Koniakowie odbyło się poświęcenie jego figury na górskim szczycie.
Wielu parafian i turystów, których przyciąga wspaniale widoczne z tego miejsca panorama Beskidów, przyszło po Mszy Świętej na uroczyste poświęcenie, którego dokonał proboszcz ks. Krzysztof Pacyga wraz z ks. kan. Damianem Suszką, rodakiem z Koniakowa, oraz wikarym ks. Grzegorzem Tomaszkiem.
Księża po poświęceniu monumentu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Zagrały trombity i góralska kapela. Figura zwrócona jest ku północy i święty ma przed sobą Koniaków, Istebną, i dalej: całą Polskę...
- Pomnik stanął na gruncie należącym do Zbigniewa Legierskiego, a całością prac koordynował Jacek Legierski, przy wsparciu władz samorządowych i radnych - mówi Jan Gazur, sołtys Koniakowa.
Myśl podsunęli Andrzej i Teresa Romanowscy z Warszawy, którzy byli inicjatorami budowy podobnych pomników nad morzem i w stolicy. - Jak z Giewontu czuwa nad nami krzyż Jezusa Chrystusa, tak z Ochodzitej patrzy na całą naszą polską krainę święty - mówili uradowani.
Na poświęcenie papieskiego pomnika wielu górali przyszło w odświętnych, tradycyjnych strojach.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Na pomysł, jak to górale: zareagowaliśmy bardzo spontanicznie i szybko stanęła ta figura. W górach zawsze czujemy się bliżej Boga, a teraz z naszym papieżem - jest jak w niebie – mówi Jacek Legierski.
Uroczystość uświetniła piękna muzyka
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Na Ochodzitej stoi już także kamienny obelisk, dedykowany w 2010 r. św. Janowi Pawłowi II, z okazji Światowego Zjazdu Górali Polskich.