Ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę polskiego papieża odbyło się w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.
Z tego powodu papież stawał też w obronie godnego życia ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych.
Jan Paweł II, przypominał jego sekretarz, był papieżem rodziny, który wiedział, jak niezastąpioną wartością dla człowieka jest dobra rodzina i jak bardzo jest ona zagrożona we współczesnym świecie.
- Jan Paweł II bronił prawdy o małżeństwie, które jest wspólnotą miłości mężczyzny i kobiety, wspólnotą otwartą na przekazanie życia potomstwu - mówił krakowski metropolita senior i zauważył, że dziś ta prawda o małżeństwie i rodzinie jest podważana.
- Broniąc prawdy o małżeństwie i rodzinie, Jan Paweł II bronił podstaw naszej cywilizacji i kultury. Bronił człowieka - przekonywał hierarcha.
Kolejnym tytułem opisującym posługę Jana Pawła II dla Kościoła i świata jest „papież wolności”. W tym kontekście kard. Dziwisz przypomniał, że czterdzieści lat temu świat był podzielony na wrogie obozy.
- Opatrzność posłużyła się przełomem, jaki dokonał się w sercach jego rodaków po wyborze syna polskiej ziemi i powołaniu go do pasterskiej, papieskiej posługi całemu Kościołowi i poniekąd całemu światu - mówił jego osobisty sekretarz. Zaznaczył, że papież nie dysponował żadnymi dywizjami, ale siłą prawdy i Ewangelią.
Zdaniem kard. Dziwisza, czterdziesta rocznica wyboru Jana Pawła II to dobra okazja do zastanowienia się nad tym, co dotychczas uczyniliśmy z jego dziedzictwem.
Jak zauważył, dzięki polskiemu papieżowi dokonało się wiele dobra w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym.