Koncert wybitnego pianisty oraz spotkanie z przyjaciółmi naszego tygodnika w CSK - to główne punkty obchodów.
Galę jubileuszową w sali kameralnej Centrum Spotkania Kultur poprowadzili dziennikarze Agnieszka Krawiec i Wojciech Brakowiecki.
Koncert znanego pianisty prof. Zbigniewa Raubo poprzedziły komentarze i życzenia zaproszonych gości.
Recital fortepianowy Z. Raubo z okazji 20. Rocznicy powstania Lubelskiego Gościa Niedzielnego.
Gość Lubelski
- Dla mnie osobiście ta uroczystość ma wielkie znaczenie - mówił wiceprezydent Lublina Mariusz Banach. - Jestem bardzo przywiązany do słowa pisanego, sam wydaję od prawie 30 lat gazetkę parafialną. Zdaję sobie sprawę, że najważniejszą funkcją waszej gazety wcale nie jest przekazywanie informacji, ale integracja społeczności lokalnej. Dziś staje przed lubelską redakcją pytanie: Czy udało się stworzyć wokół państwa tytułu wspólnotę? Zakładam, że tak. Sam się zresztą czuję członkiem tej wspólnoty.
Prezydent zwrócił również uwagę na profesjonalnie prowadzoną internetową stronę lubelskiego "Gościa". - Życzę wam, byście mieli świadomość tego, że jesteście moderatorami dużej grupy ludzi, którzy nie tylko was czytają, ale także wam wierzą.
Przedstawicielem wojewody lubelskiego na uroczystości był prof. Mieczysław Ryba. Mówił, że większość pracowników lubelskiego oddziału związana jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, a redakcja podejmuje całe spektrum zagadnień, nie tylko konfesyjnych.
W imieniu wojewody prof. Ryba wręczył ks. dr. Rafałowi Pastwie dyplom uznania dla lubelskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" za "przekazywanie rzetelnej i obiektywnej informacji, budzenie ewangelicznej radości, motywowanie czytelników do odwagi życia według trwałych wartości, a także za odpowiedzialność społeczną oraz zaangażowanie w aktualne sprawy regionu".
O tym, że jubileusz lubelskiego GN jest bardzo ważny, szczególnie dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przekonywał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
- Papież Franciszek mówi o rzetelnym dziennikarstwie, uczciwym i dobrym. Chcę powiedzieć, że jestem głęboko przeświadczony, iż tutaj, w Lublinie, takie rzetelne dziennikarstwo jest uprawiane przez redakcję "Gościa Niedzielnego" - mówił rektor KUL. - Chciałbym wyrazić ogromną satysfakcję, że lubelski "Gość Niedzielny", informując o Bogu, świecie, inspirując do ważnych działań, jednocześnie przedstawia i relacjonuje to, co się dzieje na lubelskich uczelniach, w tym także na KUL. Chciałbym za to bardzo podziękować i życzyć dalszego spokojnego i stabilnego rozwoju.
Swoje życzenia na ręce kierownika oddziału w imieniu marszałka województwa złożyła również sekretarz województwa Anna Augustyniak oraz prorektorzy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.
- Uniwersytet Przyrodniczy zawsze w pełni utożsamiał i nadal utożsamia się ze stylem dziennikarstwa uprawianym przez dziennikarzy "Gościa Niedzielnego" - powiedział prorektor UP prof. Zbigniew Grądzki. - W dzisiejszym świecie mediów, w którym często dominuje pogoń za sensacją, w którym spotykamy wiele zakłamania i fałszu, wasz tygodnik zawsze wywołuje te pozytywne odczucia społeczne. To jak promień światła rzucany w mroku.
Wśród gości, którzy zabrali głos, był także mecenas Stanisław Estreich, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.
- Takie jubileusze pozwalają nam zastanowić się, w jakich czasach żyjemy, do czego zmierzamy i po co potrzebna nam jest rzetelna informacja prasowa i artykuły takie, jak ukazują się w "Gościu Niedzielnym" - mówił mecenas Estreich. - Znaleźć dziś czasopismo, które we właściwy sposób traktuje bardzo istotne sprawy ludzkie dnia codziennego, ale i te ważniejsze, nie jest łatwo. A taką prasą jest właśnie "Gość Niedzielny".
Obecny na uroczystości poseł Sylwester Tułajew dziękował za to, że dzięki naszemu tygodnikowi i stronie internetowej codziennie może dowiedzieć się, co dzieje się w całej archidiecezji w różnych kościołach i parafiach. - To sprawia, że jesteśmy bliżej wszystkich ludzkich spraw - powiedział.
Kierownik lubelskiego "Gościa" ks. Rafał Pastwa, dziękując wszystkim za obecność i ciepłe słowa, zapewnił, że redakcja stara się współpracować ze wszystkimi uczelniami lubelskim, pokazując, że dobra jest więcej.
Zwrócił także uwagę na ks. Idziego Radziszewskiego, który może łączyć społeczność Lubelszczyzny w czasie wielkich i ważnych rocznic.
- To był wybitny intelektualista i to dzięki niemu staliśmy się miastem uniwersyteckim - podkreślał ks. Rafał.
Główną atrakcją spotkania był koncert fortepianowy prof. Zbigniewa Raubo, który wykonał utwory Chopina, Schuberta oraz Beethovena.