Rodziny wymagają, rodziny pytają – ankieta dla samorządowców.
Zbliżające się wybory to szansa, by odpowiedzialne stanowiska w samorządach objęły osoby, dla których priorytetem jest dobro małżeństwa i rodziny.
Często jednak wyborcom brakuje informacji o planach i poglądach kandydatów.
Z tego powodu organizacje prorodzinne, w tym Centrum Życia i Rodziny, Instytut Ordo Iuris, ZDR 3+ oraz Fundacja Mamy i Taty, przygotowały ankietę,
w której kandydaci na samorządowców mogą zadeklarować, czy i w jaki sposób będą wspierać rodzinę.
Ankietę można wypełnić na stronie www.manifestrodzin.pl, na której znalazły się też ujęte w formie „Manifestu rodzin” pozytywne postulaty organizacji prorodzinnych wobec samorządowców. Kandydaci, którzy wypełnią ankietę, odpowiedzą, czy planują tworzenie systemów wsparcia młodych małżeństw, bonów wychowawczych dla rodzin z najmniejszymi dziećmi, czy adresowanych do młodych ludzi programów pokazujących wartość i piękno małżeństwa.
Będą musieli też określić, czy respektują prawa rodziców w systemie edukacji i czy odrzucają promocję przez samorząd postaw i ideologii godzących w życie rodzinne. Wyborcy będą mogli zapoznać się w internecie z odpowiedziami od 12 października.
Pomysłodawcy inicjatywy w listopadzie przyszłego roku poproszą samorządowców o rozliczenie ze złożonych deklaracji. Podobna weryfikacja będzie miała miejsce co roku, aż do następnych wyborów. Ankieta dotyczy spraw społecznie istotnych. Rodziny z dziećmi to ponad 20 mln Polaków, czyli większość mieszkańców naszego kraju. Autorzy zwracają, że to ogromna grupa wyborców, a ich wsparcie stanowi obowiązek władz publicznych.
„Manifest” to nie tylko deklaracja oczekiwań ze strony polskich rodzin i organizacji społecznych. Jest on odzwierciedleniem wymagań wobec władz państwowych, także wobec samorządów, które znalazły się w polskiej Konstytucji. Jeżeli spojrzymy na tekst ustawy zasadniczej, to dostrzeżemy, że obowiązkiem władz publicznych jest ochrona rodziny i małżeństwa rozumianego jako związek kobiety mężczyzny. To szczególne zadanie Rzeczpospolitej Polskiej – zaznacza dr Tymoteusz Zych z Zarządu Instytutu Ordo Iuris.
Ankietę i ,,Manifest” komentują także przedstawiciele innych organizacji, które wsparły inicjatywę.
Dziesięć milionów rodzin to olbrzymia rzesza wyborców. Uważamy, że ci wyborcy muszą być godnie reprezentowani, a ich postulaty powinny być realizowane przez partie polityczne – mówi Marek Grabowski, Prezes Fundacji Mamy i Taty.
Do kwestii problemów, z którymi spotykają się rodziny, odnosi się natomiast Aleksandra Januszewicz ze Związku Dużych Rodzin 3+. Mamy takie spostrzeżenie, że ciągle brakuje myślenia prorodzinnego. Przykładowo, w kwestii mieszkalnictwa przepaść między regionami Polski jest ogromna. Podobnie wygląda sprawa dostępności usług, które mogłyby wspierać trwałość rodziny – zauważa.
Z kolei Paweł Kwaśniak, Prezes Centrum Życia i Rodziny zwraca uwagę na zagadnienie rodziny w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Idea niepodległości państwa polskiego na przestrzeni dziejów, szczególnie wtedy, gdy nasza Ojczyzna znajdowała się pod zaborami, przetrwała właśnie w polskich rodzinach. To w rodzinach przetrwały takie wartości jak patriotyzm, jak szacunek do polskiej tradycji, wiara chrześcijańska, całe dziedzictwo kultury odziedziczone po przodkach – powiedział.
,,Manifest rodzin” i ankieta zostały poparte przez największe organizacje prorodzinne działające w Polsce:
- Centrum Życia i Rodziny;
- Instytut Ordo Iuris;
- Związek Dużych Rodzin 3+;
- Fundację Mamy i Taty;
- Stowarzyszenie Pedagogów Natan;
- Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii;
- Fundacja Instytut Analiz Płci i Seksualności ,,Ona i On”;
- Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci;
- Odpowiedzialny Gdańsk;
- Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych ,,Szczęśliwy Dom”.