Koronatorzy Królowej Beskidów modlili się przy Jej wizerunku, jak dziesięć lat temu.
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył jubileuszowej Mszy św. na Górce w Szczyrku. Wraz z nim przy ołtarzu stanął biskup-senior Tadeusz Rakoczy, księża z dekanatu łodygowickiego oraz salezjanie związani z sanktuarium.
W okolicznościowym kazaniu bp Rakoczy przypomniał, jak z grupą kolegów-kleryków, podczas wakacji na początku lat 60., wędrując górskimi szlakami Beskidów, po raz pierwszy modlił się w szczyrkowskim sanktuarium.
Przyznał także, że pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI korony, które wraz z kard. Dziwiszem nałożyli na postaci Jezusa i Maryi, wykonane z precjozów ofiarowanych przez mieszkańców Szczyrku i przybywających tutaj pielgrzymów, są świadectwem ich wiary i wdzięczności dla Maryi, za opiekę nad tym miejscem.
Dziesięć lat temu korona, a teraz kwiaty dla Królowej Beskidów Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W uroczystościach, które odbyły się w niedzielę 23 września, uczestniczyli także klerycy, górale ze swoim sztandarem i koncertującą kapelą.
Na zakończenie jubileuszowej Mszy św. prowincjał krakowskiej inspektorii salezjanów ks. Adam Parszywka odmówił w imieniu zgromadzonych w kościele akt zawierzenia Maryi.
Matka Boża objawiła się na południowych stokach Klimczoka, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium, w 1894 r. 12-letnią Mariannę Pezdównę prosiła o odmawianie prostej modlitwy w tym miejscu.
Szczyrkowianie wybudowali w miejscu objawień drewnianą kapliczkę. W 1938 r. sprowadzili tutaj z Oświęcimia księży salezjanów. 70 lat temu rozpoczęto budowę obecnego kościoła, a w 1960 r., w jego głównym ołtarzu, umieszczono ukoronowany przed dekadą obraz Czarnej Madonny – pamiątkę objawień, podczas których Maryja przedstawiła się jako Pani z Częstochowy.
Górale w swoich strojach śpiewali dla Matki Boskiej Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Sanktuarium w Szczyrku na Górce słynie z nabożeństw ku czci Wspomożycielki Wiernych, ślubów, których odprawia się tutaj ponad 200 w ciągu roku oraz Mszy św. i nabożeństw, połączonych z uroczystym błogosławieństwem osób różnych stanów.