– Ciągnie nas tu. To czas, kiedy można się oderwać od codziennego zgiełku, zamanifestować swoją wiarę, przywiązanie do wartości i pokazać je dzieciom – mówią Aleksandra i Łukasz Kula z Grojca, uczestnicy pielgrzymki rodzin.
W homilii, odwołując się do przeczytanego fragmentu 1 Listu św. Pawła do Koryntian, biskup zauważył, iż ciało, które zmartwychwstanie, które posiadamy jako ludzie wierzący, posiadamy po to, aby zdobyć zbawienie, okazać miłość wobec drugiego człowieka i miłość wobec Boga. Biskup przypomniał, że skoro Chrystus zmartwychwstał i my jesteśmy powołani do życia z ciałem i duszą. – Paweł podprowadza nas do wniosku, że zmartwychwstanie ciała ludzkiego będzie niezwykłym znakiem zwycięstwa Chrystusa nad grzechem naszym, śmiercią i tym, który jest przeciwnikiem Boga i człowieka.
Małżonkowie odnowili swoją przysięgę pod koniec Mszy św. w Kalwarii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Biskup przypomniał również, że ludzkie ciało od momentu chrztu, bez względu na wygląd fizyczny, czy noszone choroby, jest napełnione Duchem Świętym: – Z tego powodu powinniśmy patrzeć na ciało z szacunkiem. Na ciało tego, który jest obok mnie, na ciało żony, męża, dziecka, które przychodzi na świat zdrowe i piękne albo chore. Świątynia Ducha Świętego, to każde ciało tego, który został ochrzczony, który żyje jak świątynia. W niej odbywa się kult Boga.
Małżonkowie odnowili swoją przysięgę pod koniec Mszy św. w Kalwarii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Podsumowując biskup dodał: – Dziękujemy Bogu za to, że zostaliśmy wezwani do wiary w Jezusa Chrystusa, dziękujemy za naszych rodziców, którzy przynieśli nas do chrztu i w ten sposób sprawili, że od tego dnia nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego. Dziękujmy za naszą wiarę, która pozwala nam właściwie patrzeć, tak jak Bóg patrzy na nasze ciało.
Małżonkowie odnowili swoją przysięgę pod koniec Mszy św. w Kalwarii
Urszula Rogólska /Foto Gość
W procesji z darami wspólnoty i reprezentanci poszczególnych dekanatów przynieśli do ołtarza swój dar materialny – ofiarowane pieniądze będą przeznaczone na pomoc diecezjalnej Caritas dla rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, a także na działania duszpasterstwa rodzin.
Pod koniec Eucharystii małżonkowie stanęli przed ołtarzem, podali sobie prawe dłonie – jak przed rokiem, kilkoma, kilkunastoma czy kilkudziesięcioma laty – i odnowili słowa przyrzeczeń przysięgi małżeńskiej.
Połączone siły cieszyńskiej orkiestry rodzinnej i zespołu Voices of MM zadbały o oprawę muzyczną Mszy św. podczas pielgrzymki
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po Mszy św. odbył się rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci, przygotowany przez kręgi małżeńskie Domowego Kościoła z dekanatu andrychowskiego. Na zakończenie wszyscy spotkali się w bazylice kalwaryjskiej na modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia i nabożeństwie zawierzenia rodzin Matce Bożej.
Liturgię Mszy przygotowały kręgi Domowego Kościoła, natomiast o oprawę muzyczną zadbała schola młodzieżowa Voices of MM z parafii św. Marii Magdaleny z Cieszyna, a także cieszyńska orkiestra rodzin.