107,6 FM

Uczcili pamięć o rotmistrzu Pileckim

W Otwocku pod Warszawą odbyły się w sobotę uroczystości "Żołnierz Niepodległej Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony". Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza, otrzymały tytuły Honorowych Obywateli Miasta Otwocka.

Ceremonia nadania tytułów Honorowych Obywateli córce i synowi Witolda Pileckiego odbyła się podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Otwocka. Uchwały w tej sprawie, które podjęto jednomyślnie, mają być wyrazem szacunku oraz uznania dla postawy i starań dzieci Pileckich w walce o prawdę o historii Polski, ale także - jak podkreślono - są dokumentami świadczącymi o powojennych związkach rodziny Pileckich z Otwockiem.

"Otwock stał się przystanią, w której Maria Pilecka (małżonka rotmistrza - PAP) pracowała dla dobra społeczności lokalnej i swoich wychowanków aż do przejścia na emeryturę. Wdzięczni za troskę i opiekę wychowankowie nazywali ją ciepło +ciocią+. Bo jako pedagog była im niezwykle oddana" - napisano w uzasadnieniu uchwał. Przypomniano też, że w okresie PRL-u dzieci Pileckich przez wiele lat żyły z piętnem swojego ojca jako wroga ludu.

Po sesji rady miasta w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odbyła się msza św. w intencji Pileckiego. Kolejnym punktem programu było nadanie miejscowemu rondu imienia Polskiego Państwa Podziemnego oraz otwarcie skweru im. rtm. Pileckiego, na którym odsłonięto jego popiersie. Zaplanowano też specjalny koncert, na którym zagrają Smoła Smoliński, Tadek Firma Solo, Bohater i Forteca. W niedzielę odbędzie się I Otwocki Bieg Charytatywny im. rtm. Pileckiego.

Uroczystości upamiętniające Witolda Pileckiego odbyły się z okazji 78. rocznicy jego dobrowolnego wejścia do KL Auschwitz. By dostać się do obozu, Pilecki 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze o obozie przez wypuszczanych na wolność więźniów. Z KL Auschwitz uciekł pod koniec kwietnia 1943 r.

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r., na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na tzw. łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały cenzurze. (PAP)

nno/ joz/

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy