W oblackiej parafii w Lublińcu przez cały tydzień odbywają się uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki. W czwartek w Eucharystii uczestniczyła młodzież z lublinieckich szkół.
- Może was trochę przerażać ta data - 1550 r. Wtedy urodził się św. Stanisław Kostka. Dzieli nas ogromny dystans od czasów, w których żył, więc możemy zadawać sobie pytanie: co ten święty może dać mojemu życiu? - przyznał bp Paweł Stobrawa z Opola na początku homilii skierowanej do młodzieży.
- Na ile może być dla mnie przykładem, wzorem? Co ten święty - poza tym, że jest postacią historyczną - może zaproponować mnie, żyjącemu w zupełnie innych czasach? - zastanawiał się biskup, wskazując jednak, że takie wątpliwości najprawdopodobniej towarzyszyły postrzeganiu świętych przez wszystkich ludzi w każdych czasach.
Odpowiadając, bp Stobrawa podkreślił, że "jeżeli Kościół przez wieki stawia młodym ludziom tego człowieka przed oczy, to chce doszukać się w jego życiu i odtworzyć te momenty, które są również ważne dla nas".
Następnie, nawiązując do życiorysu świętego, przypomniał, że w młodości, po przeniesieniu się do Wiednia, św. Stanisław Kostka był jednym z najsłabszych uczniów w swojej klasie, lecz - jak zanotował jeden z jego nauczycieli - wystarczył mu rok, by nadrobić zaległości i dogonić poziom innych rówieśników, a nawet ich prześcignąć.
W kazaniu biskup przywołał też zapisek odnaleziony na marginesie jednej z książek świętego: "Choćby cały świat się zmieniał, ja pozostanę sobą".
- Myślę, że to zdanie mogłoby być pierwszą dewizą waszego życia - zwrócił się do młodzieży, zaznaczając, że obecnie, mimo niemal nieograniczonych możliwości rozwoju, komunikacji czy podróżowania, o wiele trudniej jest przeżywać młodość, która często naznaczona jest "chaosem, zagubieniem wartości i samotnością".
Po Mszy konferencję dla młodzieży wygłosił o. Tomasz Maniura OMI. Na przykładzie życia św. Stanisława Kostki, a także własnych doświadczeń z wypraw rowerowych NINIWA Team mówił m.in. o wartości życia każdego człowieka.
Tydzień ze św. Stanisławem Kostką w lublinieckiej parafii pod jego wezwaniem obchodzony jest od 18 września. Pierwszego dnia na Eucharystii spotkały się wspólnoty parafialne, a dzień później - młodsze dzieci.
Z kolei w kolejnych dniach świętować będą nauczyciele, samorządowcy i Rodzina Radia Maryja. Oprócz Mszy Świętych odbywają się też konferencje i wydarzenia kulturalne.
Pełny program obchodów można znaleźć TUTAJ.