Pierwsi zwiedzający już poznali trasę wodną Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
To najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodziami. Nowa atrakcja turystyczna właśnie została udostępniona zwiedzającym. Podziemny spływ łodziami odbywa się na ponad 1100-metrowym odcinku 40 metrów pod powierzchnią miasta i kończy się w porcie w samym centrum Zabrza.
Sztolnia Dziedziczna została wybudowana w latach 1799-1863, żeby zapewnić odwodnienie kopalniom. Na początku 50. lat XX w. została zamknięta, a jej wylot przy ul. Miarki zasypany.
W dniu otwarcia wodnego odcinka sztolni było dużo atrakcji, m. in. wielka bitwa morska, czyli gra w statki UM Zabrze Prace związane z rewitalizacją podziemi trwały od 2008 roku. Samo udrożnienie sztolni zajęło cztery lata. Praca była żmudna, bo zalegający do wysokości 3 metrów muł trzeba było wybierać łopatami. Następnie załadowany na taczki przewożony był do wylotu lub szybów i tam wyciągany na powierzchnię kubłami. Szacuje się, że mogło go być nawet 19 tysięcy ton.
Naniesiony przez wodę muł okazał się jednak przydatny, bo spowodował zahamowanie procesu niszczenia tego, co znajdowało się pod tą warstwą. I dzięki temu zachowało w dobrym stanie. Podczas prac natrafiono np. na fragmenty drewnianych koryt, żelazny wagonik na urobek, narzędzia górnicze oraz dwie stuletnie łodzie transportowe.
Prace związane z rewitalizacją sztolni trwały również na powierzchni przy Szybie Wilhelmina, Szybie Carnall i jej wylocie w centrum miasta. Tam znajduje się miejsce obsługi turystów i niecka basenowa z nabrzeżem portowym, gdzie kończy się przeprawa łodziami.
Podziemna trasa wodna liczy 2 kilometry, z tego część pokonuje się pieszo, a ponad kilometrowy odcinek łodziami. Zwiedzanie trwa około 2,5 godzin.