- Nie będzie pokoju w społeczności ludzkiej, jeśli nie zakorzeni się on głęboko w sercu człowieka - powiedział przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. inaugurującej Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.
Ósma Kaplica Pokoju „Gwiazda Niepokalanej" znalazła swoje miejsce w Niepokalanowie, które to miejsce, przez osobę założyciela św. Maksymiliana Kolbe, więźnia obozu w Auschwitz, doskonale wpisuje się w głęboką ideę nieustającej modlitwy o pokój. Ołtarz Adoracji „Gwiazda Niepokalanej" został poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka w sierpniu 2018 r. w Rzymie.
Dzieło powstało dzięki zaangażowaniu i ofiarności miejscowej wspólnoty parafialnej oraz wielu innych osób dobrej woli z kraju i ze świata.
Dzieło utworzenia Kaplicy Pokoju Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie podjęto w 2017 r. Utworzenie Kaplicy było od wielu lat pragnieniem wspólnoty klasztornej i parafialnej oraz pielgrzymów odwiedzających to szczególne miejsce.
Początkowo spodziewano się, że będzie to Kaplica służąca miejscowym wspólnotom oraz pielgrzymom. Rozpoczęto prace projektowe, zlecając wykonanie ołtarza firmie Drapikowski Studio z Gdańska. Powstała koncepcja ołtarza.
Jednak Opatrzność Boża miała inne plany. W 2017 r. z archiwum klasztornego wydobyto list św. Maksymiliana i odczytano go w kontekście powstałego projektu ołtarza. Już w 1934 r. św. o. Kolbe pisał z Japonii do Polski: „wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Najświętszego Sakramentu".
Taki właśnie kształt miał projekt koncepcyjny ołtarza. To niezwykłe wydarzenie było bezpośrednim powodem, dla którego Stowarzyszenie Communita Regina della Pace zaproponowało w listopadzie 2017 r., aby ósma Gwiazda znalazła swoje miejsce właśnie w Niepokalanowie.
Rozpoczęto realizację przedsięwzięcia, która wymagało przeprowadzenia szeregu prac budowlanych oraz zatrudnienia wielu wykonawców, zaś kaplica musiała być zorganizowana od podstaw, gdyż w tym pomieszczeniu wcześniej znajdowała się zakrystia.