107,6 FM

Kopia na ponad 100 lat

W Muzeum Czartoryskich powstaną reprodukcje dzieł sztuki w jakości stosowanej przez Luwr.

Do Muzeum Narodowego w Krakowie trafił właśnie najnowszej generacji system cyfrowej reprodukcji dzieł sztuki - Digigraphie Collection by Epson. Podobnych technologii używają najważniejsze światowe muzea, np. paryski Luwr.

Podstawą systemu jest wielkoformatowa drukarka, która została zainstalowana w muzealnej pracowni digitalizacji. - Epson SureColor SC-P9000 Spectro to najbardziej zaawansowana technologicznie drukarka na świecie, wyposażona w automatyczne urządzenie pomiarowe do precyzyjnej kontroli koloru - zapewnia Szymon Aksienionek, ekspert do spraw druku i zarządzania barwą w firmie Medikon Polska, która dostarczyła technologię MNK.

Dzięki niej w krakowskim muzeum mają powstawać nie tylko precyzyjne, ale i trwałe reprodukcje dzieł sztuki - ich trwałość kolorystyczna to ponad 100 lat. Kopie, będące pamiątką z muzeum, będą drukowane w limitowanych i numerowanych seriach.

- Szukaliśmy sprawdzonego, niezawodnego rozwiązania, najlepiej z możliwością certyfikacji oraz pełnej kontroli nad procesem druku - tłumaczy Jacek Świderski, kierownik Pracowni Digitalizacji Muzeum Narodowego w Krakowie. - Instalacja i szkolenie przez specjalistów z firmy Medikon trwały dwa dni, ale nie mamy wątpliwości, że to dobrze zainwestowany czas. Zachwyciły nas już pierwsze, testowe wydruki reprodukcji. Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak oryginały - dodaje.

Muzeum Czartoryskich (oddział MNK) ma zostać otwarte po generalnym remoncie w grudniu 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy