107,6 FM

Prezydencka nominacja na wypadek wojny

Prezydent Andrzej Duda wskazał szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda Andrzejczaka jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny - poinformowało PAP BBN. Wręczenie aktu wskazania odbędzie się 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego.

Postanowienie prezydenta zostało wydane na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

BBN podkreśla, że wskazanie Szefa Sztabu Generalnego WP jest zgodne z założeniami przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z BBN reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent RP jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, na wniosek Prezesa Rady Ministrów wskazuje osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych (na czas wojny). Wskazany generał może już w czasie pokoju przygotowywać się do dowodzenia całym wojskiem w razie wojny.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, zgodnie z konstytucją, mianowany jest na czas wojny przez prezydenta, na wniosek premiera; dowodzi Siłami Zbrojnymi oraz innymi jednostkami organizacyjnymi podporządkowanymi mu zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa.

Gen. Andrzejczak funkcję szefa Sztabu Generalnego WP pełni od 3 lipca, tego dnia odebrał też awans na generała broni. Na funkcji szefa SGWP zastąpił gen. Leszka Surawskiego.

Urodzony 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

Służbę rozpoczął w 2. pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął stanowisko służbowe dowódcy plutonu. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Później pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT); w latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W latach 2003-2006 był zastępcą szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne cztery lata był szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/Polskiego Kontyngentu Wojskowego IV i V zmiany w Afganistanie. Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

W latach 2010-2012 służył w 2. Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie jako asystent szefa sztabu korpusu. W 2011 roku odebrał nominację na pierwszy stopień generalski - generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Od 8 grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy-szefa sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na dowódcę tego związku taktycznego. 15 sierpnia 2016 r. został awansowany na generała dywizji.

Za służbę w polskich kontyngentach wojskowych został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu, został także odznaczony srebrnymi medalami Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Pod koniec czerwca prezydent Duda zapowiedział zmiany kadrowe związane z przygotowywaną przez BBN i MON reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Zmiany w obowiązującym od 2014 r. systemie kierowania i dowodzenia armią, które powierzyły Sztabowi Generalnemu funkcje planowania strategicznego, lecz nie dowodzenia, były jedną z pierwszych zapowiedzi MON po wygranych przez PiS wyborach 2015 r.

Przygotowany przez MON i BBN projekt zmian ustawowych przewiduje przywrócenie szefowi SGWP roli pierwszego dowódcy. W dalszej kolejności zapowiedziano przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, zlikwidowanych poprzednią reformą.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy