Przed pomnikiem Powstania Warszawskiego w Apelu Poległych przywołano pamięć o bohaterach zrywu sprzed 74 lat.
Bp Guzdek powiedział, że 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest okazją do modlitwy i okazania wdzięczności tym, którzy "latem 1944 roku polskie drzewo wolności podlewali własną krwią". - Nie wynikało to z romantycznych postaw. Walka i śmierć na barykadach nie były szczytem marzeń tysięcy mieszkańców stolicy. Oni chcieli żyć i pracować, zakładać rodziny i przyczyniać się do rozwoju swojej ojczyzny. W ocenie wielu, powstanie było jednak jedynym sposobem wyrażenia sprzeciwu wobec totalitarnego zła - powiedział. Dodał, że "powstanie było rozpaczliwym wołaniem o poszanowanie prawa do życia, do wolności i suwerenności".
Biskup polowy zachęcił do budowania jedności narodowej, wspólnoty i pokoju. - W miejscu uświęconym męczeńską krwią naszych rodaków, składając Najświętszą Ofiarę, prośmy Boga o dar pokoju. Oby już nigdy polskie drzewo wolności nie musiało być podlewane krwią żołnierzy i ludności cywilnej. Z tego miejsca krew powstańców woła o wierność Bogu i troskę o ojczyznę. Potrzeba nam zgody i jedności! - zaapelował.
Na koniec podkreślił, aby jedności szukać na drodze wzajemnego szacunku i dialogu. - Niech cierpliwy i rozważny dialog pomoże rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Niech wzajemny szacunek i harmonijna współpraca sprawią, że polskie drzewo wolności będzie się rozrastać, umacniać i rodzić dorodne owoce. Prośmy Ducha Świętego o dar mądrości dla nas, dla współczesnego pokolenia Polaków - powiedział.
Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą. W Mszy św. uczestniczyło liczne grono kombatantów, żołnierzy i uczestników Powstania Warszawskiego. Obecni byli wicemarszalek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W Mszy św. uczestniczyli generałowie WP oraz komendanci i funkcjonariusze służb mundurowych. Wspólna modlitwa zgromadziła harcerzy, przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, młodzieży biorącej udział w Kongresie Polonijnym oraz mieszkańców stolicy.
Po zakończeniu Mszy św. powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i warszawiacy wzięli udział w Apelu Pamięci oraz koncercie "Sierpniowa miłość".