O tym, dlaczego współcześni menedżerowie mają problemy z podejmowaniem decyzji, mówił w Tyńcu o. Anselm Grün OSB.
W opactwie benedyktynów odbyła się 27 lipca konferencja "Zarządzenie, przywództwo a duchowość".
Jednym z prelegentów był Ryszard Stocki, psycholog, autor "pierwszej na świecie kategoryzacji patologii organizacyjnych". Tłumaczył on, jak to się dzieje, że organizacje początkowo opierające się na wspólnych wartościach stają się instytucjami ukierunkowanymi na zysk.
Jak wyjaśniał, po osiągnięciu sukcesu kadry zarządzające zmieniają swój styl życia - a wraz z nim sposób myślenia - na bardziej konsumpcyjny. - W decyzjach zaczynają kierować się zyskiem, ponieważ boją się utraty stylu życia, który osiągnęli dzięki wartościom - mówił.
Gościem konferencji był także znany benedyktyn z Niemiec o. Anselm Grün. Podkreślał on, że współczesna trudność w podejmowaniu decyzji bierze się m.in. ze strachu przed krytyką. - Żyjemy w świecie "obserwatorów", którzy najlepiej wiedzą, co trzeba było zrobić - przyznał benedyktyn.
Inną blokadą jest chęć podjęcia "jedynej, najlepszej" decyzji. - Tymczasem wiemy, że takich nie ma. Są tylko decyzje mądre - tłumaczył o. Grün. Podkreślał przy tym, że "najgorsze, co się może zdarzyć w firmie, to gdy kadra zarządzająca nie jest w stanie podjąć decyzji".
Drugą część konferencji zaplanowano na 28 lipca. Warsztaty dotyczące duchowości lidera czy zasad przywództwa, zawartych w "Regule" św. Benedykta poprowadzą tego dnia o. Anselm Grün OSB, o. Włodzimierz Zatorski OSB i dr Ryszard Kołodziej.