- Na pustym kontynencie cyfrowego świata chcemy budować cywilizację miłości. I wy się do tego przyczyniacie - mówił uczestnikom Dnia Wspólnoty w Ustroniu bp Marek Szkudło.
Oazy, prezentując swoje wspólnoty, wyjaśniały m.in. symbolikę proporców. Nie zabrakło modlitwy, wspólnych śpiewów i krótkich świadectw.
- Ja to jestem takim typowym kujonem - mówiła Bernadetta z Częstochowy. - Niszczy mnie zazdrość. Zwłaszcza gdy widzę, że inni są lepsi ode mnie. To paskudne uczucie - dodała.
Przełom nastąpił, gdy prowadzący rekolekcje ksiądz na wzór Chrystusa zaczął umywać nogi. Jezus - apostołom, a duchowny - uczestnikom. Bernadecie też. Mocnym doświadczeniem był też dla niej sakrament pokuty i pojednania. - Właśnie wtedy zrozumiałam, że jestem córką Króla w koronie cierniowej, który pochyla się nade mną i obmywa mi nogi. Tak, jestem Jego księżniczką - opowiadała.
O swoim wychodzeniu z niewoli mówiła Weronika, uczestniczka rekolekcji II stopnia ONŻ w Cieszynie. - Pomyślałam sobie, że muszę znaleźć w sobie jakąś niewolę, nad którą będę pracować podczas rekolekcji. I tak zrobiłam. Ale podczas spowiedzi odkryłam w sobie inne zniewolenie. I chyba nawet gorsze - wspominała.
Basia na rekolekcje do Ustronia przyjechała z problemem akceptacji siebie. To - jak sama tłumaczyła - jeden z powodów przeglądania zdjęć użytkowniczek Facebooka i Instagramu. Doprowadzało ją do kompleksu niższości. Już pierwszego dnia podczas modlitwy dziękczynnej w jej sercu rozbrzmiały słowa: „Jesteśmy piękni Twoim pięknem, Panie”. Teraz odważniej staje przed lustrem i dziękuję Bogu, że taką ją stworzył. I mówi: „Mam wspaniałego kierowcę, jest Nim Jezus. Wiem, że to on kieruje moim życiem”.
W homilii podczas Mszy biskup Marek pytał: „Czego pragniecie od świata? Czego oczekujecie?”. Nie zależało mu na natychmiastowej odpowiedzi. Chciał, by to pytanie wybrzmiało w sercu uczestników liturgii. Takie pytanie usłyszeli też młodzi przed zbliżającym się synodem. Co odpowiedzieli? - Zasmuciło mnie bardzo, że ich obraz świata to społeczeństwo ludzi samotnych - komentował duchowny. Dlatego zachęcił do tworzenia prawdziwych, pełnych miłości relacji, których początkiem jest spojrzenie sobie w oczy. - Doceniajcie wartość tego gestu - prosił. Mówił też o konieczności oderwania się od smartfonów, tabletów i monitorów. I przekonywał o potrzebie różnorodności, uczenia się siebie nawzajem i wspólnego dojrzewania.
Obecny na Dniu Wspólnoty ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, zachęcił - zgodnie z tegorocznym hasłem roku formacyjnego: „Młodzi w Kościele” - do szukania młodych w świecie. Zwłaszcza tych zagubionych. Zaprosił też na Dzień Wspólnoty do katowickiej archikatedry. Odbędzie się on w niedzielę 2 września o godz. 14.
W Dniu Wspólnoty w Ustroniu udział wzięły oazy: z Cieszyna, Wisły-Jawornika, Brennej-Leśnicy, Wisły-Idylli, Ustronia i Babic. W sumie ok. 350 uczestników.