Pod takim hasłem odbywało się siedemnaste Święto Jakubowe w Szczyrku. - Chcemy uczcić także stulecie niepodległości Polski - tłumaczy ks. kan. Andrzej Loranc, proboszcz szczyrkowskiej parafii.
Takich tłumów jeszcze na Jakubowym Święcie jeszcze nie było. W amfiteatrze pojawiły się tysiące parafian i gości.
Uczestnicy świętowania bawili się świetnie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W chwili oficjalnego rozpoczęcia świętowania, gdy do amfiteatru uroczyście wprowadzano figurę Świętego i sztandar Bractwa św. Jakuba, na scenie stanęło kilkudziesięciu zaangażowanych w pracę wolontariuszy.
Święto Jakubowe przygotowuje coraz liczniejsza grupa wolontariuszy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Nie zabrakło obowiązkowych punktów programu: rowerowego rajdu "Szlakiem 5 parafii", modlitwy do św. Jakuba, stoisk z jakubowymi atrakcjami: pamiątkami, fantami, ale i całą gamą pysznych dań, m.in. z grilla, z ciastami, słodyczami, napojami. Zapraszały wyjątkowe firmy: Jakubowa Kawiarenka, Jakubowy Grill, Jakubowa Kuchnia...
Jakubowy Grill oferował całą gamę pysznych dań...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Uwijali się przy nich członkowie Bractwa św. Jakuba i grup parafialnych, a także siostry elżbietanki. Na scenie wystąpił zespół Hakuna Matata, a gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk.
Amiteatr wypełniony był po brzegi...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Gwiazda wieczoru: Krzysztof Krawczyk
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Wspaniale udała się baloniada: w niebo pofrunęły setki kolorowych balonów z karteczkami, na których zapisano myśli św. Jana Pawła II.
Baloniada, w czasie której w niebo szybują karteczki ze słowami wiary, miłości i nadziei, jest stałym punktem tego świętowania...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Dostawałem po poprzednich potwierdzenia, że niektóre dotarły do Warszawy, a nawet Austrii. Docierają do nas świadectwa osób, które znalazły nasze karteczki z papieskim przesłaniem. Piszą, że rozważając je przeżywały inaczej swoje wakacje - mówił ks. kan. Andrzej Loranc, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Jakuba.
Karteczki ze słowami św. Jana Pawła II niesione przez baloniki powędrowały ze Szczyrku w świat
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Tegoroczne 17. święto odbywało się pod hasłem: "Święty Jakubie, prowadź Niepodległą!" i było wyjątkowe pod wieloma względami. Za 20 lat zaangażowania w rozwijanie kultu św. Jakuba podziękowania od władz miasta otrzymał ks. kan. Loranc.
Podziękowanie dla ks. Andrzeja Loranca w imieniu mieszkańców złozył burmistrz Antoni Byrdy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Dziękujemy za ponad 200 lat obecności św. Jakuba w naszym mieście, a także 20 lat wielkiej pracy księdza proboszcza - mówił burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, wspominając m.in. liczne inicjatywy towarzyszące sprowadzeniu do Szczyrku relikwii św. Jakuba, a także wspieranie rozwoju polskich szlaków św. Jakuba i Bractwa Jakubowego.
"Szczyrkowianinem Roku" został najpierw skoczek Stefan Hula...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W trakcie świętowania wręczono aż dwie statuetki "Szczyrkowianina Roku". Zasłużyli na nie: skoczek narciarski Stefan Hula i Beskidzka Grupa GOPR, która niedawno podsumowała 65 lat swojej działalności w służbie potrzebującym pomocy na beskidzkich szlakach.
A chwilę później statuetkę dla Beskidzkiej Grupy GOPR odebrał naczelnik Jerzy Siodłak
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Złote Muszle św. Jakuba też w tym roku były dwie. Otrzymali je małżonkowie z Katowic: Ilona i Ryszard Rapaczowie oraz Władysława i Krzysztof Kraczlowie.
Laureaci Złotej Muszli św. Jakuba - 2018
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Ofiarnie pomagali przy pierwszych edycjach i mają swoją cegiełkę w tym, że dzisiaj świętujemy z takim rozmachem. Jesteśmy wdzięczni, że św. Jakub przyprowadził nam pomocników i wciąż nad nami czuwa. A temu, co się dzisiaj dzieje, towarzyszy wspaniałe zaangażowanie parafian oraz integracja mieszkańców Szczyrku i turystów.
Ks. kan. Andrzej Loranc, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Jakuba
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Cieszę się, kiedy dzisiaj widać, jak ludzie się otwierają na innych, chętnie pomagają - mówi ks. Loranc.