107,6 FM

Na Vincentianie rozdano nagrody

Wykonawcy z archidiecezji krakowskiej zdobyli główne nagrody w ogólnopolskim 33. Przeglądzie Piosenki Religijnej Vincentiana organizowanym w podkrakowskich Piekarach.

Trzydniowy przegląd przygotowywany przez kleryków Seminarium Zgromadzenia Księży Misjonarzy zakończył się wczoraj w Centrum Edukacyjnym Radosna Nowina 2000 wieczornym koncertem zespołu "Bella Voce" z Przeworska, ubiegłorocznego zwycięzcy Vincentiany oraz galą finałową.

Występujących na estradzie oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Jakub Blycharz, lider zespołu "niemaGOtu", kompozytor hymnu ŚDM w Krakowie; Jadwiga Leśniak-Jankowska z Krakowskiej Opery Kameralnej, Joanna Maziarz z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ks. Andrzej Gieroń, lider zespołu muzycznego księży misjonarzy "Kapela N" i Michał Guzek, twórca festiwalu Chrześcijańskie Granie.

Pierwsze miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobył zespół wokalno instrumentalny "poProstu" z Nowego Targu. Działa przy parafii św. Jadwigi Królowej, w której pracują m. in. siostry szarytki. Jedna z nich, s. Iwona Krok jest opiekunką grupy oraz występuje w 12-osobowym zespole.

- Gramy i śpiewamy od kilku lat. Zespół przyjął zaś obecną formę rok temu, gdy usłyszawszy występy innych na Vincentianie doszliśmy do wniosku, że i my też potrafimy stworzyć coś w bardziej wyrafinowanej formie - powiedziała Marcelina Zgama, która jest studentką Politechniki Krakowskiej.

Zwycięzcy śpiewali utwór "Powstań i żyj" oraz ich piosenkę autorską "Idę", w typie bluesa, zaczynającą się od słów "Dajcie mi człowieka modlitwy, a będzie zdolny do każdego dzieła". Ich solistką była Julia Jarząbek.

- Nie spodziewaliśmy się, że główne nagrody trafią do nas, bo poziom innych zespołów był bardzo wysoki. Do tego nasze instrumentarium nie było zbyt bogate: dwie gitary, skrzynka perkusyjna cajon i perkusyjne "przeszkadzajki" tworzące tło muzyczne - dodała Marcelina. Po ogłoszeniu wyników niektórzy żartowali w kuluarach, że zespół "poProstu" "doszedł" do głównej nagrody, bo śpiewał piosenkę pt. "Idę".

Drugie miejsce zdobył "Aloes" ze Skwierzyny w województwie lubuskim, trzecie zaś "Mała Armia Pana" z małopolskiej Pleśnej (diecezja tarnowska).

Nagrodą Wincentyńską przyznawaną wykonawcy, który wykona utwór najlepiej oddający istotę duchowości św. Wincentego a Paulo, założyciela zgromadzeń misjonarzy i szarytek, uhonorowano solistkę Justynę Lasiak z Zakopanego z parafii misjonarskiej na Olczy.

Zaśpiewała dwa utwory, w tym swój własny - "Żyj w pocie czoła", zaczynający się słowami "Dom swój odnajdziesz wśród ubogich ludzi, bogactwo kryją Ci co nic nie mają".

Laureatka ma 19 lat, jest studentką I roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. - Muzyką zajmuję się już od podstawówki, występując od czasu do czasu na rozmaitych koncertach. Vincentiana nie jest zaś dla mnie nowością. Kilka lat temu byłam tu wraz z naszym zespołem parafialnym "Majus", który prowadzi moja mama. Teraz chciałam spróbować własnych sił jako solistka - powiedziała Justyna.

Dzięki nagrodom laureaci będą mogli wzbogacić swe instrumentarium. Zwycięzcy otrzymali bowiem czek na 5 tys. zł do zrealizowania w sklepie muzycznym sponsora przeglądu, kolejne zespoły zaś 3 i 1,5 tys. zł. Zwycięski zespół da też gwiazdorski koncert na przyszłorocznej Vincentianie.

W tegorocznej Vincentianie wzięło udział ok. 380 uczestników, w tym 12 zespołów muzycznych. Przyjechali z ośrodków, gdzie pracują ojcowie misjonarze oraz siostry szarytki siostrzanego zgromadzenia misjonarzy założonego także przez św. Wincentego a Paulo.

Nie wszyscy występowali na estradzie, gdyż Vincentiana jest także czasem rekolekcji i spotkania we wspólnocie z drugim człowiekiem.

Czytaj także:

Kierownik prowadzi do celu

Na Vincentianie rozdano nagrody   Prestiżową Nagrodę Wincentyńską zdobyła Justyna Lasiak z Zakopanego Materiały organizatorów Vincentiany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy