W ostatni weekend czerwca dwie święte góry łączy modlitwa i śpiew pielgrzymów. Z Koszalina do Polanowa wyruszyło 60 pątników.
Pielgrzymowanie rozpoczęli 23 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, by nazajutrz pokłonić się Matce Bożej Bramie Niebios na Świętej Górze Polanowskiej.
Mszy św. w sanktuarium na Górze Chełmskiej przewodniczył bp Paweł Cieślik. Biskup pobłogosławił pielgrzymów święconą wodą i posłał na 40-kilometrową trasę z zachętą do szukania okazji do służby innym, na wzór Matki Bożej, która również doświadczyła trudów pielgrzymowania.
- Maryja, jako służebnica, pokonuje wiele kilometrowej tej drogi z Nazaretu do Ain Karim po to, by usługiwać Elżbiecie. Jest służebnicą Boga i ludzi - powiedział bp Cieślik w homilii. - Właśnie w dziele ewangelizacji trzeba być sługą Boga, słuchając Jego poleceń. Trzeba być także sługą ludzi, prowadząc ich do życia zgodnego z wolą Bożą.
Również ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreślił wagę służby, którą podejmuje się ze względu na innych, choćby w niesieniu krzyża czy sprzętu nagłaśniającego. To szansa na gest miłości i dla tych, którzy od lat pielgrzymują pomiędzy świętymi górami, jak i dla tych, dla których braterstwo na szlaku jest nowym doświadczeniem, bo pielgrzymują po raz pierwszy.
W tym roku służba bliźniemu przejawia się również w ofierze złożonej przez uczestników w intencji powrotu do zdrowia koszalinianina Filipa Gonciarka, który walczy z białaczką.
- Problem cierpienia, z którym za sprawą Filipa się zetknęliśmy, dotyka nas głęboko - powiedział Rafał Cysewski, prezes KSM. - Mamy świadomość, że taka choroba może spotkać każdego, nawet nas, młodych, i że powinniśmy modlić się także za tych, których nie znamy.
Młodzież z KSM-u, będącego inicjatorem i organizatorem Pielgrzymki Świętych Gór, po raz pierwszy przygotowała się do niej duchowo, uczestnicząc w przedpielgrzymkowym dniu formacyjnym. Wzięło w nim udział 40 osób.
- Po raz pierwszy w naszej historii spotkaliśmy się na takim dniu. To jeden z nowych pomysłów na ożywienie młodzieży w naszych szeregach - wyjaśnia R. Cysewski.
W ducha pielgrzymowania wprowadził młodych KSM-owiczów ks. Aleksander Głombiowski, asystent oddziału pilskiego KSM, przedstawiając im pielgrzymowanie jako działanie Ducha Świętego.
- Już widzimy, że nasza świadomość pielgrzymowania jest inna, głębsza - zauważa R. Cysewski. - Bywa, że na pielgrzymkę idzie się z marszu, nic o niej nie wiedząc, bez przygotowania - i dopiero w trakcie trzeba się jej uczyć. A dobrze, kiedy ktoś wcześniej zrozumie, że nie chodzi o marsz czy zmęczenie. Że za tym kryje się coś głębszego.
Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli leśnym szlakiem na trasę. Przed nimi 40 km wędrówki. Pierwszy etap wiedzie do Wyszewa, gdzie zatrzymają się na nocleg w sali wiejskiej, a dzień zakończą Apelem Jasnogórskim. W niedzielę o 6.30 wyruszą w kierunku Polanowa, by na Świętą Górę Polanowską dotrzeć ok. 14.00, a o 15.00 uczestniczyć we Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Bramy Niebios.
- Nie jest to wielka pielgrzymka, ale cieszymy się, że możemy po raz 19. w niej uczestniczyć, bo jest to nasz sposób podziękowania Panu Bogu za miniony rok - podsumował ks. Zaniewski.
(obraz) |