W konstytucji RP trzeba doprecyzować relacje między ośrodkami władzy - mówi w Radiu eM prof. Anna Łabno i opowiada się za wzmocnieniem rządu kosztem prezydenta.
Prof. Anna Łabno, foto/ UŚ Niektóre regulacje dotyczące władzy w Polsce rzeczywiście wymagają zmiany w konstytucji - mówiła w "Rozmowie Poranka" Radia eM prof. Anna Łabno z Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Opowiedziała się przy tym za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym to rada ministrów, a nie prezydent skupia władze wykonawczą. Prof. Łabno przedstawiała niedawno oficjalnie wyniki ankiety, którą partia Prawo i Sprawiedliwość skierowała do prawników konstytucjonalistów, aby zebrać opinie na temat oczekiwanego kształtu przyszłej konstytucji.
Gość Radia eM uważa, że system prezydencki nie sprawdza się nigdzie poza USA. W tradycji europejskiej i polskiej raczej mieści się silna władza rządu. Pytana o to, czy w takim razie jest sens wybierać prezydenta, który miałby bardzo ograniczoną władzę, powiedziała, że przy zasadniczym wzmocnieniu rady ministrów, prezydent nie powinien być wybierany w wyborach powszechnych.
Planowana przez prezydenta Andrzeja Dudę liczba 10 pytań w referendum konstytucyjnym jest bardzo duża - uważa prof. Anna Łabno. Podkreśliła, że w takich referendach zwykle zadaje się 3 pytania dające możliwość jednoznacznego wyboru "tak" lub "nie".
Cała "Rozmowa Poranka":
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.