Na Wydziale Teologicznym trwa konferencja o obywatelskości i patriotyzmie. Spotkanie rozpoczęli m.in. abp Wiktor Skworc oraz Jarosław Gowin.
To kolejna już konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz radę do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek spotkanie odbywa się w miejscu szczególnym na mapie Polski - w stolicy Górnego Śląska, w Katowicach.
Konferencja w auli Wydziału Teologicznego UŚ zgromadziła ludzi nauki, Kościoła i polityki. Wśród nich nie zabrakło abp. Wiktora Skworca oraz Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Obecnym w auli wydziału zdradził on, że dorobek naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany przyznaniem mu kategorii A.
Abp Wiktor Skworc przypomniał niełatwą historię Górnego Śląska Joanna Juroszek /Foto Gość W swoim przemówieniu abp Skworc wyraził nadzieję, że w 2022 r., czyli w 100. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Macierzy, zostanie otwarty górnośląski panteon. To rodzaj ścieżki edukacyjnej w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla, która upamiętniać będzie ważnych Ślązaków. Wśród nich metropolita katowicki wymienił Wojciecha Korfantego, kard. Augusta Hlonda, Henryka Sławika, bp. Stanisława Adamskiego czy ks. Franciszka Blachnickiego.
- Pokolenia Górnoślązaków, w tym pokolenia naszych dziadków i rodziców, dobrze znały treść pojęcia obywatelskości i patriotyzmu, co wyrażało się darem ofiarnej pracy, poczuciem obowiązku i lojalności wobec państwa. A nade wszystko pielęgnowaniem życia rodzinnego i rodziny jako miejsca przekazywania wiary i wartości, kultury, tradycji i pamięci historycznej. Ta ostatnia z kolei manifestowała się w przestrzeni publicznej obchodami rocznic kolejnych powstań śląskich, upamiętnieniem ofiar Tragedii Górnośląskiej i śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy w geście solidarności stanęli w obronie współbraci, praw związkowych i wolności ojczyzny - przypomniał metropolita katowicki.
Abp Wiktor Skworc mówił także o roli duchownych w Kościele na Górnym Śląsku oraz o pielgrzymkach stanowych do Piekar Śląskich.
- Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom i prelegentom za zaangażowanie, za poświęcony czas - ostatecznie dla sprawy ojczyzny. Oby nasz namysł i słowa wypowiadane z miłością Ojczyzny, w trosce o ojczysty dom, głęboko zanurzone w historii minionego 100-lecia, przyniosły dziś i w przyszłości obfity plon obywatelskich, prospołecznych i patriotycznych postaw, a ostatecznie odnowiony dekalog dla Polski na kolejne stulecia. Szczęść Boże! - zakończył swoje wystąpienie.
Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu nawiązywał do nauczania Jana Pawła II Joanna Juroszek /Foto Gość Jarosław Gowin mówił o tym, że w obecnym świecie każdy ma mieć swój model patriotyzmu oraz obywatelskości. Obecnym w auli przyznał się, jaka tradycja jest jemu najbliższa. - Dla mnie osobiście najważniejsza tradycja to ta, na którą wskazywał Jan Paweł II, tradycja Polski jagiellońskiej. (...) To była Polska wielu kultur, wielu narodów, wielu religii, Polska tolerancyjna i równocześnie Polska patriotyczna i przywiązana do swoich chrześcijańskich korzeni - obrazował.
- Patriotyzm jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej - dodał nieco później, cytując papieża Wojtyłę.
Najważniejszym wystąpieniem podczas konferencji był wykład ks. prof. Jerzego Szymika. Najważniejsze fragmenty jego wystąpienia opublikujemy w papierowym wydaniu "Gościa Niedzielnego" na 27 maja.
Konferencję "Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę" na bieżąco obserwować można dzięki transmisji online dostępnej TUTAJ.