Jak Jezus dzielił się z apostołami swoją wiarą pasterską, tak bp Ignacy dzieli się nią z bp. Adamem. Po 10 latach podziękował mu za tę cichą i skromną współpracę.
Odnosząc się do jubileuszu bp. Adama Bałabucha przypomniał, jak uczył obchodzić jubileusze św. Jan Paweł II. Mówił on o powrocie do „swej własności i rodu” i przekonywał, że własnością biskupa jest Objawienie Boże, a rodem Kościół. Dał też kilka wskazówek do dalszej biskupiej służby, wynikających z nich.
Polecając, by uważał na siebie, pamiętał o całym stadzie, nad którym Duch św. ustanowił go pasterzem. By nie głosił własnych opinii, ale Bożą prawdę, bronił Kościoła przed drapieżnymi wilkami, czuwał, upominał i prowadził do zbawienia.
Życzenia jubilatowi złożył również obecny na liturgii bp Ignacy oraz przedstawiciele duchowieństwa.
- Wspominamy dziś ten moment święceń biskupich sprzed 10 lat, jak również tę dekadę posługi bp. Adama w naszej diecezji, za którą chcemy Panu Bogu dziś podziękować. Posługa spokojna, bardzo wyważona i serdeczna, bez pośpiechu z szacunkiem do każdego człowieka - chwalił bp Ignacy.
- Dziękujemy za posługę biskupią także w tym wymiarze kontaktu z nami, księżmi. Tyle było spotkań, rozmów. I choć nie wszystkie łatwe, to ksiądz biskup ze swoim pokojem wewnętrznym i rozwagą prowadził je i często trudne problemy rozwiązywał - dodał w życzeniach na zakończenie Mszy św. ks. Edward Szajda w imieniu duchowieństwa.
Przypomnijmy, że 19 marca 2008 roku ogłoszono decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI podnoszącą ks. Adama Bałabucha do godności biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. Jego stolicą tytularną jest Aurusuliana.
W dewizie biskupiej zawarł całkowite oddanie się Chrystusowi i Maryi w posłudze pasterskiej: Totus Christi et Mariae (Cały Chrystusa i Maryi). W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Przewodniczącym Podkomisji ds. Służby Liturgicznej i Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów.
Jego życiorys można znaleźć tutaj.