107,6 FM

Zofia Pociłowska-Kann z medalem "Pro Patria"

W stołecznej parafii św. Jakuba Apostoła odbył się Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück "Siła miłości". Wydarzenie upamiętniające wyzwolenie obozu organizowane jest po raz 7.

Rozpoczynając muzyczne spotkanie Andrzej Róg, reżyser koncertu przywitał bohaterki z KL Ravensbrück i na ręce honorowego gościa - Zofii Pociłowskiej-Kann złożył kwiaty.

Następnie szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk wręczył Medale "Pro Patria” przyznawane "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”. Odznaczenia otrzymały byłe więźniarki: Zofia Pociłowska-Kann, Wanda Półtawska i Wojciecha Zeiske. W imieniu Wandy Półtawskiej i Wojciechy Zeiske medale odebrały Małgorzata Bryl i Aleksandra Kann.

Wspominając swoją niedawną wizytę z obozie Ravensbrück, Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że choć położone nad pięknym jeziorem, to "miejsce tragiczne”, gdyż "na jego dnie spoczywa 90 tys. więźniarek spopielonych przez Niemieckich oprawców”.

- To miejsce, które do chwili obecnej krzyczy do nas, woła: "do czego zdolny jest człowiek, jeżeli podepcze świat wartości, który przez wieki był fundamentem chrześcijańskiej Europy” - mówił J.J. Kasprzyk.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, "nigdy w historii świata nikt nie odważył się dokonać takiej zbrodni na kobietach, jak odważyli się ponad 70 lat temu niemieccy narodowi socjaliści”. - W murach tego obozu zamkniętych było 132 tys. kobiet. Deptana była ich godność, człowieczeństwo, ale zachowały dumę, bo zachowały w sercach chrześcijaństwo - mówił.

Dodał, że to co pozwoliło przetrwać ten trudny czas to "wiara, że dobro kiedyś zwycięży zło".

- Pragniemy tym koncertem, pod znamiennym tytułem "Siła miłości”, bo dzięki sile miłości kobiety przetrwały - miłości do Boga i do drugiego człowieka, chcemy wyrazić im wdzięczność, hołd tym, które zostały przez niemieckich zbrodniarzy zamordowane, hołd tym, które zostały poddany pseudomedycznym eksperymentom, hołd tym, które przetrwały - powiedział.

Program wieczoru opracował i wyreżyserował Andrzej Róg, aktor i reżyser związany z Teatrem STU w Krakowie. Na koncert składały się teksty więźniarek polskich: Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej, Teresy Harsdorf-Bromowicz, Haliny Golczowej, Zofii Pociłowskiej, Wandy Półtawskiej i Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej z lat 1939 – 1945, w interpretacji aktorek scen krakowskich oraz w opracowaniu wybitnych muzyków krakowskich.

W koncercie wzięło udział 21 artystów: zespół muzyczny pod kierownictwem Stefana Błaszczyńskiego, oraz wokalistki: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Kamila Klimczak, Monika Kępka. Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak.

30 kwietnia przypadła rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, największego i jedynego kobiecego obozu na terenie III Rzeszy, w którym zginęło ponad 30 tysięcy Polek. Od 2012 r., z inicjatywy Damy Orła Białego prof. Wandy Półtawskiej organizuje go krakowskie Stowarzyszenie Prawy Brzeg.

Patronat honorowy nad wydarzeniem mieli prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Jarosław Szarek, prezes IPN, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Józef Lasota, poseł RP.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy