Zarówno te cięte, jak i doniczkowe zdobią parapety w mieszkaniach, ale i ołtarze w kościołach. W Książu na Dolnym Śląsku po raz 30. rozpoczął się Festiwal Kwiatów i Sztuki.
W tym roku do zamku od 30 kwietnia zawitała „polska wiosna”, a wraz z nią świeże kompozycje, słowiańskie inspiracje i żywe kolory. Ta jubileuszowa edycja festiwalu ma być najbardziej widowiskowa, a przygotowane girlandy kwiatów, aranżacje florystyczne, występy artystyczne, pokazy rycerskie czy tańce dworskie mają nawiązywać do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Inspiracje do aranżacji florystycznych są, jak podkreślają organizatorzy, zaczerpnięte prosto z natury: pędy drzew, gałęzie, a przede wszystkim żywe rośliny – wielobarwne kwiaty będące odzwierciedleniem ukwieconych polskich ogrodów i łąk.
Przed cztery dni wystawy nie braknie różnorakich atrakcji dla rodzin z dziećmi. „Mali artyści będą tworzyli własne kompozycje kwiatowe pod okiem mistrzów na warsztatach florystycznych. W tym roku odbędzie się dwa razy więcej spektakli komediowych, (...) o słowiańskich wróżkach, rusałkach i czarach, oraz mnóstwo animacji dla dzieci. W zamku, jakim jest Książ, nie mogłoby zabraknąć również średniowiecznych wojowników. Przez cały okres festiwalu znajdować się tu będzie prawdziwe obozowisko rycerzy” – podają organizatorzy.
Przewidziane są również słodkie konkursy z nagrodami od mecenasa zamku – ZPC Śnieżka. Po raz pierwszy we wnętrzach zamkowych powstanie również Kącik Małego Odkrywcy Tajemnic, gdzie najmłodsi przemienią się w królowe i królów, będą rozwiązywać zagadki i wysłuchiwać zaczarowanych opowieści zamkowych.
Bilety na festiwal można nabyć w kasach od 9.00 do 18.00 lub online na stronie Zamku Książ. Dla tych, którzy nie mogą się wybrać, przygotowaliśmy galerię z tegorocznej wystawy.