Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II
Podczas wykładu na temat Litanii do św. Jana Pawła II ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II

Komentarzy: 2

ks. Rafał Pastwa

GOSC.PL

publikacja 13.04.2018 14:35

Wieloletni sekretarz świętego papieża spotkał się z młodzieżą, studentami i społecznością akademicką i wygłosił wykład.

- Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie czterdzieści lat wiernej służby. Litania do św. Jana Pawła II jest podsumowaniem jego życia. Każde z tych wezwań to temat na pracę naukową, to zadanie dla uniwersytetu, który nosi jego imię, który się szczyci tym, że przez 24 lata dojeżdżał tu z wykładami. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł „Świadek nadziei”, jak nazwał go G. Weigel, to tobie księże kardynale możemy nadać tytuł „Świadka wierności”, poprzez wierną służbę papieżowi, a przez to Kościołowi. Wierność to obecność – mówił w słowach powitania abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II

Wręczenie medalu jubileuszowego na 100-lecie KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Wystąpienie kard. Dziwisza poświęcone było Litanii do św. Jana Pawła II. Najpierw podziękował metropolicie lubelskiemu i dyrektorowi Instytutu Teologii Duchowości KUL oraz proboszczowi parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Lublinie za zaproszenie na uniwersytet i do parafii.

Analizując poszczególne wezwania litanii do świętego papieża podkreślił, że zostawił on wielki ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. – Lublin zaś zajmował szczególne miejsce w życiu księdza, a następnie biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał szczególną motywację do podejmowania refleksji w obszarach etyki chrześcijańskiej oraz realizowania swojej pasji dydaktycznej i naukowej. Znalazł się w tym uniwersytecie, w swego rodzaju „kuźni”, w której przygotowane były kadry duchowieństwa i ludzi świeckich, którzy mieli służyć Kościołowi w Polsce zmagającemu się z totalitarną ideologią, nieprzewidującą miejsca dla Boga w życiu człowieka i społeczeństwa. Niewątpliwie Karol Wojtyła wniósł swój wkład w życie lubelskiej uczelni, której był niemal rówieśnikiem. Ale trzeba też powiedzieć, to podkreślał wielokrotnie Karol Wojtyła, że lubelska uczelnia ubogaciła przyszłego papieża – stwierdził zdecydowanie kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz na KUL o Litanii do św. Jana Pawła II

Wpis do Księgi Pamiątkowej w Rektoracie KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W dalszej części wykładu podkreślał ślady obecności papieża Polaka. – Gdy została wyznaczona data kanonizacji Jana Pawła II przez ojca świętego Franciszka, w środowisku krakowskim powstała myśl, by ułożyć litanię do nowego świętego. Nie mieliśmy trudności z wyszukaniem tytułów, którymi można by obdarzyć świętego. Problemem był raczej z ograniczeniem inwokacji skierowanych do Jana Pawła II. Ale i tak jest ich pięćdziesiąt – mówił wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz na KUL
Gość Lubelski

 

- Niemal każdy tytuł, którym litania obdarza tego świętego – przywołuje na pamięć znaczące wydarzenia jego pontyfikatu, niezmordowaną działalność, jego nauczanie w encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, jego postawę wobec współczesnych problemów Kościoła i świata, a także jego osobiste i święte życie. Inaczej mówiąc – Litania do św. Jana Pawła II przedstawia portret apostoła naszych czasów. Tak chciałem zatytułować moje dzisiejsze wystąpienie – mówił kard. Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz został również uhonorowany przez Kolegium Rektorskie, jako pierwszy – medalem wybitym specjalnie na jubileusz 100-lecia KUL. Jako drugi – medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Litania do św. Jana Pawła II

 

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.