Bez dyskusji, zdecydowaną większością głosów, przyjęty został dokument o posłudze charytatywnej.
W programie dzisiejszej sesji była praca nad trzema dokumentami: o katechezie i wychowaniu, o posłudze charytatywnej i bardzo obszernym dokumentem o duszpasterstwie.
Piąte zebranie plenarne synodu rozpoczęło się tradycyjnie Mszą św. w gliwickiej katedrze pod przewodnictwem biskupów Jana Kopca i Andrzeja Iwaneckiego, którzy uczestniczyli później w obradach. W homilii bp Kopiec zwrócił uwagę na potrzebę „przywracania należnego porządku” w ludziach i społeczeństwie jako na jeden z najbardziej newralgicznych punktów naszej wiarygodności.
– Historia Kościoła, zwłaszcza tych wszystkich gabinetów na parafiach, w kuriach diecezjalnych i zakonnych, jest pełna różnych relacji, gdy sobie nie potrafimy bardzo szczerze poradzić z tym, by przywracać należny porządek ducha i tego, w co jesteśmy zaangażowani – mówił biskup gliwicki. – Bardzo liczę na to, że zwycięży wśród nas wszystkich, wśród całej wspólnoty naszego Kościoła diecezjalnego, przekonanie, że nie budujemy własnego królestwa. Nie stawiamy tylko swoich własnych słupów granicznych, poza które nie chcemy dopuścić nikogo innego, ale budujemy społeczeństwo pojednane wewnętrznie ze sobą.
Modlitwa na rozpoczęcie obrad Klaudia Cwołek /Foto Gość
Po Mszy rozpoczęły się obrady w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Dziś zakończyły się one znacznie wcześniej niż zwykle, już koło południa.
Dokument o katechezie i wychowaniu, dyskutowany już na poprzedniej sesji, po głosowaniu poprawek i sporach formalnych, nie został jeszcze przegłosowany i będzie ostatecznie redagowany.
Dokument o posłudze charytatywnej przedstawił ks. Rudolf Badura, dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej. Nikt nie zgłosił do niego uwag, poprawek, nie było też pytań i został przegłosowany zdecydowaną większością głosów.
Później rozpoczęła się dyskusja nad dokumentem o duszpasterstwie. Przedstawił go ks. dr Krystian Piechaczek, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gliwickiej kurii. Dyskusję wywołały m.in. sprawa miejsc, gdzie powinna być sprawowana Eucharystia o uzdrowienie, oraz propozycja ustanowienia asystenta kościelnego dla wszystkich ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, który miałby dbać o poprawność teologiczną ich nauczania i funkcjonowania. Po raz kolejny zgłoszony został problem ubywającej z Kościoła młodzieży, zaproponowano także zajęcie się duszpasterstwem Romów, którzy w naszej diecezji tworzą społeczność liczącą kilkaset osób.
Wobec postępu prac synodalnych pod koniec obrad zadecydowano, że kolejne posiedzenie plenarne odbędzie się 12 maja, a nie w kwietniu, jak było w planie. W programie następnej sesji jest głosowanie nad dokumentami o katechezie i duszpasterstwie oraz prezentacja dokumentów o świeckich i dobrach materialnych Kościoła. Jeśli obrady pójdą sprawnie, niewykluczone że będzie to ostatnia sesja plenarna synodu.