Ogniste tornado, sztuczna krew, trąba słonia, lokomotywa - czyli "Noc doświadczeń" w bielskich szkołach "U Sióstr".
Ogniste tornado, sztuczna krew, trąba słonia, lokomotywa - to nazwy tylko kilku z mnóstwa eksperymentów naukowych z dziedzin biologii, chemii, fizyki, robotyki i kreatywnego myślenia, jakie podczas "Nocy doświadczeń" z 2 na 3 marca, przygotowali uczniowie liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej, razem ze swoimi nauczycielami, dla kolegów trzeciej klasy gimnazjum placówki "U Sióstr". Licealiści założyli niebieskie fartuchy ochronne, gimnazjaliści - zielone.
Zabawy z suchym lodem jak zwykle dają największą frajdę!
Urszula Rogólska /Foto Gość
Nie brakowało widowiskowych doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu, izolowania DNA kiwi, eksperymentów z glukozą czy też… oglądania rzeczywistego układu oddechowego świni. Doskonale przygotowane uczennice mierzyły wszystkim ciśnienie, profesjonalnie objaśniając poszczególne wskazania ciśnieniomierza, informując o skutkach wysokiego i niskiego ciśnienia krwi.
Każdy mógł spróbować zrobić ogniste, wirujące tornado
Urszula Rogólska /Foto Gość
To już piąta taka noc w tej szkole. I na ten czas część sal lekcyjnych, to laboratoria naukowe, a druga część - sale noclegowe z karimatami i śpiworami na podłodze. W plecakach: kanapki, słodycze i ciasta (oczywiście w takich ilościach żeby starczyło dla kolegów). Gorącą herbatę gwarantują siostry Córki Bożej Miłości.
- Jest super! Zdecydowanie najlepsza noc w szkole - śmieją się gimnazjalistki z trzeciej "a": Zuzia Tulis, Monika Łoboz, Gosia Chrobak, Jola Sajdak, Julia Szary, Karina Łyszczek, Agnieszka Lubowska, Emilia Pietrzyk jedna przez drugą opowiadają: - Mierzyłyśmy tętno, dotykałyśmy martwej świni, bawiłyśmy się barwnikami w mleku, ale najbardziej się nam podobała ciecz nienewtonowska. Większość z eksperymentów znamy z lekcji, to raczej powtórki. Ale na lekcjach nie miałyśmy okazji ich wykonać, bo jest czas tylko na teorię. Teraz wszystko możemy zobaczyć i to w takiej mega dawce!
Nawet siostra dyrektor nie oparła się samodzielnemu wykonaniu eksperymentów
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kreatywnymi zadaniami zaraziła uczniów Aneta Gut-Sulima, nauczycielka fizyki. W sali zadań z tej dziedziny, nad ich wykonaniem przez gimnazjalistów czuwała Wiktoria Merta.
- Tu chodzi o umiejętność pracy w grupie - kreatywność, spontaniczność - żeby umieć współpracować razem przy zadaniach manualnych. Mamy dwa zadania: pierwsze to w ciągu 5 minut, na przestrzeni
Takiej lekcji biologii zazwyczaj na co dzień zrobić się nie da...
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przed północą wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się w kaplicy klasztornej sióstr na nabożeństwie przygotowanym przez katechetów: ks. Ryszarda Piętkę i s. Joannę Bryłę.
Później był czas na wspólne oglądanie filmów "Chata" i "Wielki Mike", posiłek i… odpoczynek bądź rozmowy do rana.