107,6 FM

Komiks jest sztuką

To, co przez wiele lat dostarczało jedynie rysunkowej rozrywki, doczekało się muzealnej prezentacji. Od dziś można zwiedzać wystawę "Teraz komiks!".

Na ekspozycji w krakowskim Muzeum Narodowym pokazano ponad 600 eksponatów związanych z komiksem w Polsce od 1871 r. do czasów współczesnych. Prekursorem komiksu polskiego był w II poł. XIX w. znany warszawski malarz i rysownik Franciszek Kostrzewski. Na wystawie można zobaczyć m.in. egzemplarz warszawskiego tygodnika "Kłosy" z jego komiksopodobnymi rysunkami. Niektóre dawne komiksy były tasiemcami drukowanymi w gazetach w bardzo wielu odcinkach. Publikowany przed wojną w śląskiej gazecie "Siedem Groszy" komiks, którego bohaterem był Bezrobotny Francik, miał ponad 2 tys. odcinków.

- Wszystkie zaprezentowane oryginalne prace rysunkowe, m.in. Henryka Jerzego Chmielewskiego "Papcia Chmiela", Bohdana Butenki, Zbigniewa Lengrena i Mariana Walentynowicza, wydawnictwa, ulotki, zabawki pochodzą z kolekcji Wojciecha Jamy, jednego z kuratorów ekspozycji. Ciekawostką jest odtworzenie komiksowej pracowni "Papcia Chmiela". Można do niej wejść i sfotografować się z bohaterami komiksów Chmielewskiego - Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem - powiedział Artur Wabik, kurator wystawy. - Naszą intencją było pokazanie komiksu jako części sztuki współczesnej, doskonale odbijającej przemiany kultury polskiej XX wieku - dodał.

Na wystawie, która będzie otwarta do 22 lipca w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1), można zobaczyć komiksowych bohaterów, którzy niegdyś rozgrzewali wyobraźnię dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. Bezrobotnego Francika, Koziołka Matołka, Profesora Filutka, Kajka i Kokosza, Gapiszona, Tytusa, Romka i A’Tomka oraz Kapitana Żbika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy